Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadła liczba przeszczepów w Lublinie. Transplantacja w dobie koronawirusa

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
O połowę mniej przeszczepów nerek wykonano w zeszłym roku w Lublinie
O połowę mniej przeszczepów nerek wykonano w zeszłym roku w Lublinie Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
O połowę mniej przeszczepów nerek wykonano w zeszłym roku w Lublinie. Spadek dotyczy ośrodków w całej Polsce. Bez wątpienia to efekt pandemii. Na liście oczekujących na nową nerkę jest ponad stu pacjentów z woj. lubelskiego.

Z 35 do 17 spadła liczba przeszczepów nerki w lubelskim ośrodku transplantacji, który funkcjonuje w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Sytuacja wygląda podobnie w innych miastach. W całej Polsce w zeszłym roku wykonano o 300 mniej przeszczepów narządów. Największy spadek widoczny był w kwietniu i w grudniu. Fachowcy nie ukrywają, że wpływ na to miała głównie pandemia koronawirusa.

- Utrudnienie polegało na tym, że w związku ze zmianami organizacyjnymi w szpitalach, zmniejszyła się liczba pacjentów ze stwierdzeniem śmierci w mechanizmie śmierci mózgu. Po prostu było za mało zgłoszeń, co utrudniało pozyskiwanie narządów od dawców. Były ośrodki, jak np. w Łodzi, gdzie w pierwszym okresie pandemii, zrezygnowano w ogóle z pobierania organów - wyjaśnia prof. Sławomir Rudzki, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK4.

Głównie narządy pobierane są właśnie od pacjentów, u których stwierdzi się mechanizm śmierci mózgu. Najczęściej są to dwie grupy osób: po wypadkach z ciężkim uszkodzeniem mózgu, który powstał na skutek urazu czaszkowo-mózgowego albo na skutek krwotoku śródczaszkowego, czyli tzw. wylewu. - Należy też wziąć pod uwagę, że w czasie epidemii znacząco spadła mobilność ludzi. Z tego względu zmniejszyła się liczba wypadków - dodaje profesor.

W czasie pandemii wprowadzono również nowe procedury związane z przeszczepami. Każdy dawca i biorca ma obowiązkowe testy na koronawirusa i badanie komputerowe klatki piersiowej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. - Osoby po przeszczepach muszą na siebie uważać zawsze, niezależnie od pandemii. Każda infekcja może być niebezpieczna dla takich pacjentów - przestrzega prof. Rudzki.

Aktualnie na liście oczekujących na nową nerkę jest ponad stu pacjentów z woj. lubelskiego. Z tego grona 35 osób jest gotowych na przeszczep, kolejne 47 czasowo zawieszonych ze względu na różnego rodzaju infekcje, a w trakcie kwalifikacji znajduje się 27 pacjentów.

Lubelski ośrodek transplantacyjny działa od 1994 roku. W tym czasie odbyło się około 600 przeszczepów nerek. Najlepszy był rok 2005, gdy w naszym województwie pozyskano 78 nerek, z czego 59 przeszczepiono w SPSK4. A w 2015 r. przeszczepiono tylko 23 nerki w w Lublinie. Coraz częściej od dawców pobierane są także inne organy, jak serce, wątroba czy trzustka. Do SPSK4 przylatują wtedy helikopterem specjaliści z Anina, czy Zabrza, aby pobrać i przetransportować potrzebne narządy.

Przypomnijmy, że jeden dawca może uratować maksymalnie sześć osób. Lekarze są w stanie pobrać od niego: serce, płuca, wątrobę, trzustkę i dwie nerki. Od kilku lat notuje się jednak tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę pobrań narządów. Osoby, które chcą zostać dawcami, najlepiej jakby nosiły przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych. Z najnowszego sondażu społecznego zrealizowanego w ramach kampanii “Solidarnie dla transplantacji” wynika, że ponad połowa badanych zgodziłaby się na pobranie narządów po swojej śmierci. Co piąty badany jest niezdecydowany. Z sondażu wynika też, że ludzie popierają donację głównie ze względu na chęć uratowania komuś życia. Zaś główną przyczyną sprzeciwu jest szok związany ze śmiercią oraz brak znajomości woli osoby zmarłej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto