Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Kraśniku. Poziom zanieczyszczeń powietrza wciąż rośnie. Ile wynosi w Kraśniku? Sprawdź raport

Katarzyna Puczyńska
Smog to coraz większy problem naszego regionu. Czy również w Kraśniku jest się czym martwić? Zobacz w galerii
Smog to coraz większy problem naszego regionu. Czy również w Kraśniku jest się czym martwić? Zobacz w galerii fot. Katarzyna Puczyńska
Czy w Kraśniku mamy dobrą jakość powietrza? W oparciu o dane zebrane na stronie Airly a także powietrze.gios.gov.pl przestawiamy raport o jakości powietrza w Kraśniku na dzień 20.12.2021. Czy normy są przekroczone? Sprawdź! Zobacz galerię. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zanieczyszczenie powietrza w Kraśniku

Jak dowodzą liczne badania, stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i wpływającym na wzrost chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

Pył zawieszony to mieszanka cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu, cząstki zawierają różne składniki jak np.: siarkę, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny.

PM10 to pył który zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm2-5. Jest to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:

  • poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
  • poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy);
  • poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).

PM2,5 to aerozole atmosferyczne tzw. pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na jego wpływ skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na jego wysokie stężenia, przyczynia się do wzrostu liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji.

Przejdź do galerii i zobacz dane dla Kraśnika na środę 20 stycznia 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto