Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda-Huta. Najciekawsze teatry zjadą do Rudki na Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wyżyna Teatralna
Już po raz czternasty odbędzie się „Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” organizowany w Rudce, gmina Ruda-Huta niemalże od jego początków. Podczas „Wyżyny Teatralnej” odbywają się spotkania najciekawszych teatrów zarówno z terenu województwa lubelskiego jak i z pozostałych regionów Polski, oprócz prezentacji scenicznych prowadzone są warsztaty dla i uczestników festiwalu.

Ponadto rok 2021 to też jubileusz 15-lecia Teatru OKO, głównego organizatora spotkań. To właśnie Teatr OKO otworzy festiwal prezentując spektakl „Zadra” w reżyserii Marcina Woszczewskiego – założyciela Teatru OKO, pomysłodawcy festiwalu.

W tym roku na scenie w Rudce zaprezentują się grupy teatralne i monodramiści z całej Polski: Latający Teatr Kantorowi z Wielopola Skrzyńskiego, Przemysław Gąsiorowicz z Lublina, Teatr Krzyk z Maszewa, Teatr Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki z Goleniowa, Teatr NOTOCO z Kraśnika, Teatr Sylaba z Białej Podlaskiej, Teatr Straszydełka z Ulana-Majorata, Duet Męski Bez Nazwy z Głębokiego, Teatr Rejwach z Nagłowic oraz gospodarze Teatr OKO i grupa improwizacji teatralnej MMS impro.

Zarówno dla uczestników festiwalu jak i odbiorców zaplanowane są warsztaty teatralne prowadzone przez Barbarę Szarwiło (Teatr Ziemi Chełmskiej, Teatr Lukla) i Przemysława Gąsiorowicza zawodowo związanym z Teatrem Im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

- Całość zwiastuje szereg spektakli prezentujących różne formy od monodramów, poprzez spektakle teatry młodzieżowe, alternatywne czy zrealizowane przez zawodowych aktorów i reżyserów - podkreśla Marcin Woszczewski organizator festiwalu i dyrektor Teatru OKO.

Festiwal startuje e Rudce o godzinie 16.00, 29 lipca i potrwa do 1 sierpnia. Tegoroczne hasło Wyżyny Teatralnej to „OFFLINE”, czyli taka trochę przekorna odpowiedź na wydarzenia kulturalne, które podczas pandemii odbywały się w formule „online”. Organizatorzy stawiają na „OFFLINE”, czyli realny, prawdziwy, żywy teatr, taki jakim został stworzony, a także odbudowanie relacji wśród ludzi tworzących teatr, przywołanie spotkań, rozmów, dyskusji bez pośrednictwa internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto