Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie świateł do sezonu zimowego. Jak to zrobić?

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Mocne światła to w sezonie jesienno-zimowym bardzo istotny element bezpieczeństwa. Dlatego każdy kierowca powinien zatroszczyć się o nie równie mocno jak o wymianę opon.

Chociaż obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania dotyczy w Polsce całego roku, latem w warunkach dobrej widoczności światła nie są tak istotne jak jesienią i zimą. Podczas gdy w czerwcu i lipcu jasno jest już po 5:00, a ciemno robi się dopiero po 20:00, w listopadzie i grudniu szarówka nastaje już po 16;00. To właśnie wtedy kierowcy doceniają, jak ważne są sprawne światła.

Zainwestuj w żarówki
W przypadku młodych samochodów przyczyną słabszego świecenia najczęściej są kiepskie żarówki i rozregulowany kąt padania światła.

– Regulację reflektorów najlepiej wykonać w stacji kontroli pojazdów, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Doświadczony diagnosta ustawi światła tak, że będą oświetlały drogę, nie oślepiając jednocześnie innych użytkowników dróg – wyjaśnia Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Żarówki halogenowe zanim się spalą, z czasem będą coraz mniej wydajne. Dlatego szczególnie przed zimą warto zainwestować z markowe źródło mocnego światła. Producenci oświetlenia prześcigają się w projektowaniu coraz nowocześniejszych produktów, które w porównaniu do tradycyjnych dają nawet o kilkadziesiąt procent więcej światła. W tej chwili typowe żarówki H4 czy H7 można kupić w wielu odmianach kolorystycznych oraz modelowych. Najlepsze świecą barwą i z intensywnością zbliżoną do reflektorów ksenonowych.

Na ratunek polerowanie
W przypadku starszych samochodów przyczyny problemów mogą leżeć w samym reflektorze. Jeżeli odbłyśnik i instalacja elektryczna są sprawne, należy zając się kloszami, które z biegiem czasu stają się matowe i ograniczają przenikanie światła. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek niszczącego działania pogody, przede wszystkim słońca.

- Klosz można zregenerować poprzez polerowanie. Jeśli matowa, utleniona warstwa nie jest gruba, wystarczy delikatne czyszczenie przy pomocy specjalnej pasty. Mocno zużyte światła poleruje się znacznie bardziej zdecydowanie. Zabieg jest bardziej inwazyjny i często oznacza starcie ochronnej folii zatopionej płytko pod wierzchnią warstwą – mówi Filip Fischer.

W takiej sytuacji podczas polerowania zostaje odsłonięta warstwa poliwęglanu, który jest miękki i nie ma tak wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne. Jeśli samochód będzie dużo jeździł narażony na działanie słońca, taki zabieg pomoże maksymalnie na kilkanaście miesięcy, a później reflektory trzeba będzie wymienić.

Światła wytrzymają w dobrej kondycji dłużej, jeśli polerowanie nie pozbawi ich warstwy ochronnej, a samochód będzie używany na pełnym słońcu rzadziej. Niektóre firmy po głębokim polerowaniu zabezpieczają lampę warstwą lakieru bezbarwnego, ale nie zawsze zdaje to egzamin. Często zdarza się, że lakier wchodząc w reakcję z poliwęglanem tworzy mleczną powłokę. Jej obecność ogranicza możliwości reflektorów, niestety zazwyczaj pozbycie się nalotu jest niemożliwe.

Do polerowania reflektorów nie trzeba demontować z samochodu. Będzie to natomiast konieczne, jeśli kierowca zdecyduje się wymienić przezroczystą część lampy na nową. W niektórych modelach samochodów sam klosz można zdjąć, w innych trzeba go stłuc, a nowy zamocować na kleju do szkła. Niestety części zamienne występują głównie do samochodów starszych. Nowoczesne auta mają najczęściej hermetycznie zamknięte reflektory, do których nie produkuje się kloszy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto