MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prowadziła fałszywe zbiórki pieniędzy, nie uniknie kary. Jak uchronić się przed oszustami?

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
KPP Szamotuły
Internetowe zbiórki pieniędzy, mające wspierać leczenie chorych zwierząt, okazały się być oszustwem! 36-letnia mieszkanka Wronek, odpowiedzialna za ich prowadzenie, usłyszała ponad 20 zarzutów.

Mieszkanka Wronek odpowiedzialna za prowadzenie fałszywych zbiórek pieniędzy na pomoc dla zwierząt usłyszała ponad 20 zarzutów za oszustwa, posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz za posłużenie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Ani jedna złotówka nie trafiła na leczenie psa z nowotworem czy kotki po wypadku

Sprawa dotycząca fikcyjnych zbiórek pieniędzy była prowadzona przez policjantów z Komisariatu Policji we Wronkach.

W 2023 roku policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że ktoś założył zbiórkę pieniędzy na psa, który chorował na nowotwór. Zebrane pieniądze miały zostać przeznaczone na leczenie „czworonożnej przyjaciółki” osoby, która zorganizowała zbiórkę. Okazało się jednak, iż portal, na którym można założyć zbiórkę uzyskał informację, że zrzutka jest fałszywa. Przedstawiciel portalu złożył więc zawiadomienie, iż mogło dojść do przestępstwa - informuje st.asp. Sandra Chuda.

Chcieli pomóc - zostali oszukani

W trakcie śledztwa okazało się, że ta sama osoba prawdopodobnie organizowała także inne fałszywe zbiórki na leczenie zwierząt. Wiele osób, wzruszonych apelami o pomoc, wpłacało pieniądze, nie mając świadomości, że trafiają do oszustki. Osoby, które wsparły zbiórki, wpłaciły na konto w sumie ponad 13 tysięcy złotych.

Zakładając zbiórki, w niektórych przypadkach oszustka posługiwała się podrobioną dokumentacją z kliniki weterynaryjnej, aby uprawdopodobnić przedstawioną wersję wydarzeń - dodaje.

Mieszkanka Wronek usłyszała ponad dwadzieścia zarzutów

36-letnia mieszkanka Wronek, podejrzana o te przestępstwa, została zatrzymana i usłyszała ponad dwadzieścia zarzutów. Działania policji, oparte na analizach materiałów oraz przesłuchaniach świadków, doprowadziły do przedstawienia podejrzanej zarzutów za jej działania.

Kobieta przyznała się do zarzucanych czynów i zobowiązała się do zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym. Teraz będzie musiała stawić się przed sądem, gdzie odpowie za swoje działania. Grozi jej nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak uchronić się przed fałszywą zbiórką pieniędzy?

Oto kilka porad, które mogą pomóc uchronić się przed tego typu oszustwami związanymi z fałszywymi zbiórkami pieniędzy:

  1. Sprawdź wiarygodność źródła: Zanim przekażesz jakiekolwiek pieniądze na zbiórkę, upewnij się, że portal lub strona, na której jest prowadzona, jest wiarygodna i znana.

  2. Zweryfikuj informacje: Jeśli jest taka możliwość, skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem zwierzęcia lub osobą potrzebującą, aby potwierdzić autentyczność zbiórki.

  3. Szukaj informacji o organizacji: Jeśli zbiórka jest prowadzona przez organizację lub fundację, poszukaj informacji o niej w internecie. Sprawdź, czy jest zarejestrowana i czy działa legalnie.

  4. Uważaj na naciski emocjonalne: Oszuści często wykorzystują wzruszające historie, aby skłonić ludzi do szybkiego przekazywania pieniędzy. Bądź czujny i zachowaj ostrożność.

  5. Zgłaszaj podejrzenia: Jeśli masz podejrzenia co do autentyczności zbiórki lub podejrzewasz oszustwo, nie wahaj się zgłosić tego odpowiednim organom ścigania.

ZOBACZ TAKŻE:

Akcja "Trzeźwy Poranek" we Wronkach. Policjanci sprawdzili t...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto