Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest w Kraśniku. Czy dojdzie do porozumienia? Głos zabierają mieszkańcy, radni i burmistrz

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Decyzja 11 radnych z PiS i Wspólny Kraśnik dotycząca podtrzymania uchwały anty-LGBT budzi duże emocje wśród mieszkańców. W piątek odbył się protest w tej sprawie. Czy jest szansa na porozumienie? Sprawdź, jakie jest stanowisko mieszkańców, radnych i burmistrza w tej sprawie.

Podczas protestu na placu przed budynkiem CKiP mieszkańcy Kraśnika nie kryli emocji.

- Chcą zrobić jeszcze większa dziurę z Kraśnika niż jest – mówiła 18-letnia uczennica. - Mamy dosyć już wstydu. Ludzie do nas dzwonią i pytają co się w tym Kraśniku dzieje - mówił pan Henryk.- Odwołać radę miasta – nawoływał pan Leszek. - Jedyne hasła osób LGBT to równość i tolerancja, oni nie chcą niczego więcej. Każdy z nas się rodzi równy i powinien żyć jako równy człowiek – mówił kraśniczanin Arek. Część osób przyszła z plakatami, których hasła głosiły m.in. „Wstyd. Kraśnik nieprzyjazne miasto”, „Strefa wolna od stref wolnych od” czy „Miłość to nie grzech”.

Na proteście nie mogło zabraknąć Cezarego Nieradko, młodego kraśniczanina, który zwrócił się o pomoc do radnego Pawła Kurka i jako pierwszy odważył się publicznie opowiedzieć, jak uchwała anty-LGBT wpłynęła na warunki jego życia w mieście.

- Wyszydzano mnie, wyśmiewano. W jednej z aptek odmówiono mi nawet sprzedaży leku – mówił nam Cezary.

- Nie jesteśmy homofobami w Kraśniku! Nie jesteśmy nietolerancyjni! To niektórzy politycy chcą nas podzielić – nawoływał radny Paweł Kurek (obecnie radny niezrzeszony).

Protest poparło kilku radnych miejskich z KW Porozumienie i Rozwój oraz KW Razem dla Kraśnika.

- Dzisiaj swoją obecnością na proteście wyrażamy nasz obywatelski sprzeciw. Tylko w ten sposób na chwilę obecną możemy zamanifestować, że nie zgadzamy się z decyzją 11 radnych. Mam nadzieję, że przemyślą oni swoją decyzje – mówiła nam radna Angelika Marcinkowska ( Porozumienie i Rozwój).

Radny Jacek Michalczyk ( Porozumienie i Rozwój) podkreślał, że uchwały anty-LGBT oraz uchwała dotycząca petycji anty-5G, która również została uchwalona na ostatniej sesji, nie będą realizowane bo nie leżą w kompetencji rady miasta i nie było sensu ich wprowadzać.

- Tu nikt nie jest dyskryminowany i nie będzie dyskryminowany - zaznacza radny Michalczyk. - Ta uchwała niczego nie wnosi, nie ma narzędzi by kogokolwiek piętnować, komukolwiek czegoś zabraniać. Jeśli rada rodziców w jakiejkolwiek szkole w Kraśniku zdecyduje, że ma przyjść na zajęcia latarnik i ma uczyć dzieci wychowania seksualnego to miasto nie ma możliwości zaprotestowania. - wyjaśnia radny, który od początku nie zgadzał się z wprowadzeniem uchwały anty-LGBT. - Za pierwszym razie nie brałem udziału w tej farsie, siedziałem przy swoim urządzeniu do głosowania i nie nacisnąłem przycisku. Stwierdziłam, że w przypadku uchwał, które niczego nie wnoszą, są niepotrzebne, nie będę głosował. Później jednak stwierdziłem, że trzeba zaprotestować. Nie można dyskryminować i dzielić ludzi – dodaje radny Michalczyk.

Nie zabrakło też osób, które nie podzielały tego stanowiska i popierały decyzję o „powstrzymania ideologii LGBT”.

- Ta uchwała była bardzo słusznie podjęta. Tak powinno być - mówił 21-letni Alan 21. - Precz z pedałami! - wołali inni.

Z przejeżdżających samochodów można było usłyszeć nieprzychylne komentarze i wulgaryzmy. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwała policja. Na szczęście nie doszło do żadnych potencjalnie niebezpiecznych incydentów.

Na spotkaniu nie zjawili się radni, którzy głosowali przeciwko uchyleniu uchwały.

- To miał być niemy protest, a zmienił się w pewnym momencie w agresywny polityczny wiec - mówił radny Tomasz Saj (PiS), który obejrzał transmisje z protestu. - Szkoda, że tak się stało, choć rozumiem, że ludźmi targają różne emocje. Mam jednak wrażenie, że to wynika z narracji, która została im przekazana w formie przekłamań i półprawd, przez niektórych aktywistów, polityków, samorządowców i niestety, pewne media. Powtarzam, w Kraśniku nie ma strefy wolnej od LGBT i nigdy nie będzie – dodawał radny.

Czy jest szansa na porozumienie?

Uczestnicy i organizatorzy protestu zapowiadają, że nie zamierzają odpuścić i będą walczyć o uchylenie uchwały anty-LGBT.

- Nadal będziemy robić wszystko, by tę uchwałę uchylić, czy to sądownie czy jeszcze raz wróci pod obrady rady. Na pewno nie pozwolimy, by taka uchwała została u nas w mieście – podkreślał radny Jacek Michalczyk.

- Widzę jak Kraśnik jest teraz postrzegany przez świat. Mówi się o nas źle. Jest mi bardzo przykro z tego powodu. Uważam, że my radni nasze poglądy powinniśmy zachować dla siebie, a podczas głosowania nad uchwałami i pracy rady patrzeć przez pryzmat dobra naszego miasta – mówiła nam radna Angelika Marcinkowska ( Porozumienie i Rozwój).

Chęć porozumienia wyrażają także radni PiS i wyjaśniają, że nie popierali uchylenia uchwały, głównie przez jej uzasadnienie.

- Uchwała, uchylająca tę poprzednią, w uzasadnieniu była krzywdząca i oparta o fałszywą tezę. Sugerowała bowiem, że w Kraśniku istnieje jakaś strefa wolna od LGBT, wykluczająca i dyskryminująca osoby, ze względu na ich orientację seksualną, a to nie jest prawdą. Dodatkowo pojawiły się naciski polityków zagranicznych oraz szantaż finansowy. Gdyby uzasadnienie było inne, można by się nad tą uchwałą pochylić– mówi radny Tomasz Saj, który jak podkreśla jest otwarty na dialog i porozumienie w tej sprawie – Liczę, że uda się doprowadzić do spotkania z przedstawicielami kraśnickiego środowiska LGBT, by każdy mógł wyrazić  swoje zdanie, obawy i poglądy. Najlepiej bez udziału zewnętrznych „ekspertów”, polityki i błysków fleszy.

Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk podkreśla, że ewentualne uchylenie uchwały ciągle leży w wyłącznej kompetencji radnych.

- Mam nadzieję, że uda się w tej sprawie doprowadzić do kompromisu – mówi burmistrz Wojciech Wilk, który stanowczo podkreśla, że żadne z zapisów uchwały „powstrzymania ideologii LGBT” nie zostały i nie zostaną wprowadzone.

- Stanowisko radnych w sprawie. tzw. ideologii LGBT nie jest prawem miejscowym. Dlatego jako burmistrz nie wprowadzałem od chwili jego przyjęcia, ani tym bardziej wcześniej, żadnych regulacji i przepisów wymierzonych w mniejszości. Nie zamierzam tego również robić w przyszłości. Moim obowiązkiem jest zapewnienie równych praw wszystkim członkom naszej wspólnoty samorządowej, do której należą także osoby LGBT. I tak jak napisałem dwa miesiące temu do Rzecznika Prawa Obywatelskich, samorządy zobowiązane są do przestrzegania zapisów Konstytucji RP i innych przepisów antydyskryminacyjnych w polskim prawie, jak również zapisów Traktatu o Unii Europejskiej – stanowczo podkreśla burmistrz.

Uchwała wynika z przekonań radnych

- Głosowałem tak, bo jest to zgodne z moim stanowiskiem i przekonaniami – mówi radny Jan Albiniak ( Wspólny Kraśnik), który był inicjatorem uchwały dotyczącej „ powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Radny podkreśla, że nie uważa, że uchwałą wychodziła poza kompetencje rady. - Rada może wypowiadać się w każdej sprawie publicznej – dodaje radny.

Radny Tomasz Saj (PiS) głosował w maju ubiegłego roku za przyjęciem uchwały, jednak nie uważa, że jest ona bardzo potrzebna miastu.

- Od początku uważałem, że uchwała nie była nam niezbędna i najbardziej fortunna jeśli chodzi o tytuł. Jednak jej ogólne przesłanie odpowiadało moim poglądom – podkreśla radny i dodaje, że uchwała wyraża stanowisko radnych w kwestiach światopoglądowych i nie jest skierowana przeciwko jakiejkolwiek osobie - Ta uchwała nie jest przeciwko komukolwiek, ale raczej w obronie, m.in. autorytetu rodziny, roli małżeństwa, macierzyństwa i ojcostwa, wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami ich rodziców, wolności słowa, swobody działalności przedsiębiorców. Słowem opowiada się za ochroną konstytucyjnych praw i przywilejów. Odwołuje się także do naszej wiary, historii i tożsamości kulturowej.

Zobacz zdjęcia z protestu w Kraśniku pod linkiem: Protest w Kraśniku. "Wstyd. Kraśnik nieprzyjazne miasto!". Mieszkańcy protestowali przeciwko decyzji radnych o uchwale anty-LGBT

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto