Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała nowa książka o Kraśniku i fabryce łożysk. Jej premiera już za nami (ZDJĘCIA)

Sandra Michalewska
fot. Sandra Michalewska
„Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” - to tytuł nowej książki o Kraśniku i pierwszej w Polsce fabryce łożysk. Jej autorami są: Beata Czaplarska, Aneta Kowalczyk, Grzegorz Jankowski i Jarosław Cybulak. W piątkowy wieczór zorganizowano spotkanie w trakcie którego promowano nową publikację.

Książka opowiada o pierwszych lat miasta Kraśnika Fabrycznego i pobliskiego zakładu łożyskowego. Obejmuje lata 1935-1955.

Polub nas na Facebook'u!

- Pomysł na jej napisanie zrodził się trochę spontanicznie. W archiwum (kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego w Lublinie - red.) dostrzegliśmy pewną lukę jeśli chodzi o publikacje dotyczące Kraśnika, a dodatkową mobilizacją do przygotowania czegoś nowego była zbliżająca się okrągła rocznica powstania Kraśnika Fabrycznego. Chcieliśmy wydać ksiażkę w właśnie na ten moment, ale z różnych względów trochę się to przeciągnęło - przyznaje Jarosław Cybulak, historyk, były kierownik kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie i jeden ze współautorów książki.

W publikacji znajdziemy relacje osób, które żyły w tamtych czasach. - Temat początków Kraśnika Fabrycznego interesował mnie od dawna, właściwie już od czasów młodzieńczych. Potem jako dziennikarz spotykałem na co dzień osoby, które tu mieszkały, znały klimat tego miejsca, miały wiedzę i ciekawe wspomnienia - mówi Grzegorz Jankowski, dziennikarz i kolejny współautor publikacji.

Jeszcze w 2013r. kraśnickie archiwum wyszło z inicjatywą organizacji spotkań na których osoby pamiętające początki Kraśnika Fabrycznego miały okazję poopowiadać o tamtych czasach. Dla autorów książki to był impuls do działania.

- Już po pierwszych spotkaniach wiedzieliśmy, że to rzeczy, których jeszcze nikt dotąd nie opisał i nie zebrał, a to bardzo cenny materiał - dodaje Jankowski. - Zdawaliśmy sobie też sprawę, że ludzie odchodzą i szkoda byłoby nie wykorzystać tak wartościowych wspomnień przeróżnych pracowników.

Autorom udało się dotrzeć m.in. do córki pierwszego dyrektora fabryki, która przekazała ciekawe fakty na temat pracy w ówczesnym zakładzie.

- Temat samej fabryki zajmuje sporą część książki, bo to jasne, że nie byłoby Kraśnika Fabrycznego bez fabryki - przyznaje Grzegorz Jankowski. - To był pierwszy zakład produkujący łożyska w Polsce.

Książka wydano w twardej oprawie. Znajdziemy w niej wiele historycznych fotografii. Dodatkiem do publikacji jest plan osiedla fabrycznego z 1949 roku. Poruszono w niej wiele aspektów, m.in. obszar zdrowia, czym zajęła się Aneta Kowalczyk, obecna kierownik kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.

- Przygotowałam rozdział poświęcony zdrowiu w Kraśniku Fabrycznym - mówi współautorka publikacji. - Moim największym wkładem pracy w tę książkę było przeprowadzenie kwerendy pod względem archiwalnym. Chodziło o dobór źródeł, czyli to w czym, gdzie i w jakich aktach mogą znajdować się ciekawe dokumenty dotyczące historii Kraśnika.

Książka nie zostałaby wydana gdyby nie ogromna pomoc Fabryki Łożysk Tocznych z jej prezesem Grzegorzem Jasińskim na czele, który był obecny na piątkowej premierze książki. Zabierając głos wspomniał o ciekawym pomyśle w związku ze zbliżającym się okrągłym jubileuszem FŁT.

- Zastanawiamy się czy nie warto byłoby wykorzystać momentu, że mamy jeszcze osoby, które może nie tyle pamiętają czasy przedwojennej fabryki, ale już tej łożyskowej tak, i na 80-lecie spółki wydać książkę, która byłaby wspomnieniem pracowników - mówił prezes Jasiński. - Na razie rzucam ten pomysł. Pewnie opublikujemy coś więcej na naszym Facebook'u czy stronie internetowej - zapowiedział.

Książkę, którą w piątek promowano można nabyć w kraśnickich księgarniach i w kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego w Lublinie. Na piątkową premierę przyszło wielu kraśniczan - sala konferencyjna kraśnickiego archiwum była szczelnie wypełniona.

Czytaj także:
Kraśnik: Przyjdź na wigilię miejską. Będzie poczęstunek i jasełka
Sylwester miejski z dj'em w Kraśniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto