Postanowienia noworoczne – jak stworzyć swój planer w 5 krokach?

Materiał promocyjny Vivus.pl
Przełom roku to idealny czas, aby podsumować dotychczasowe osiągnięcia i zaplanować cele na przyszłość. Jak się do tego zabrać i co wpisać na listę noworocznych postanowień? Czy korzystanie z gotowej checklisty naprawdę motywuje do działania? Co to jest habit tracker i dlaczego może ci pomóc osiągnąć zaplanowane cele?

1. Przykłady postanowień noworocznych – które z nich wpiszesz na listę?

Niekończąca się lista postanowień noworocznych może łatwo zniechęcić do ich realizacji. Aby tego uniknąć warto najpierw zastanowić się, które zmiany są dla nas priorytetowe i w jakich dziedzinach życia rzeczywiście ich potrzebujemy. Obok najczęściej wymienianych postanowień tj. większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia, zmiana pracy czy nauka języka obcego, jest przecież mnóstwo innych spraw, o które warto zadbać!

Co znajduje się w kręgu bliskich ci spraw i co warto twoim zdaniem wpisać na listę postanowień noworocznych?

 • rozwój zawodowy
 • rozwój osobisty
 • podróże
 • inwestycje
 • rzetelne planowanie budżetu
 • remont domu
 • planowanie czasu wolnego
 • znalezienie hobby bądź rozwój dotychczasowej pasji
 • dążenia do minimalizmu w życiu
 • dbanie o planetę
 • poprawa relacji z bliskimi/przyjaciółmi
 • ograniczenie stresu w codziennym życiu
 • wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości
 • zaprzestanie odkładania rzeczy „na później”
 • skupienie się na przyszłości zamiast wracanie pamięcią do przeszłości
 • zaakceptowanie swoich słabych stron
 • radość z małych sukcesów
 • częstsze bycie offline
 • czytanie książek zamiast oglądania seriali i filmów
 • codzienne spacery i znalezienie czasu na relaks

2. Cele – jak je spisać?

Najlepiej zacząć od wypisania celów kluczowych – takich, które pierwsze przychodzą na myśl, które najmocniej uwierają i których osiągnięcie jest dla nas kwestią priorytetową. Zazwyczaj tego typu cele podszyte są silną motywacją wewnętrzną, dzięki czemu szansa na realizację planu jest większa.

Warto pamiętać, by spisywaniu noworocznych postanowień i celów towarzyszył pozytywny wydźwięk. Sposób, w jaki formułujemy nasze myśli ma bezpośrednie przełożenie na to, jak później działamy. Obok „chcę przestać” od razu zapisz „chcę zacząć”. Twój mózg zamiast nieustannie przywoływać i skupiać się na zakazie, przestawi się na myślenie o nowym, pozytywnym wyzwaniu.

Przy planowaniu celów ważne jest nie tylko ich formułowanie, ale również określenie ich w czasie. Spróbuj wyznaczyć sobie czas na realizację postanowienia – może to być miesiąc, 3 miesiące, pół roku – wszystko zależy od rodzaju obranego celu. Możesz też wybrać 1 cel na 1 miesiąc i skupić się tylko na realizacji jednego działania. Perspektywa czasowa pozwala nadać swoim działaniom sztywne ramy. Wcielaj w życie metodę małych kroków – jest ona duża bardziej efektywna niż próba realizacji wszystkiego naraz.

WIĘCEJ O TYM, JAK WPROWADZAĆ ZMIANY W ŻYCIU I SPISYWAĆ CELE ZNAJDZIESZ W TYM PORADNIKU >>

3. Stwórz konkretne checklisty postanowień i zmian nawyków

Zazwyczaj noworoczne postanowienia są bardzo zróżnicowane i często zahaczają o wiele różnych dziedzin życia. W związku z tym warto stworzyć konkretne checklisty, które pomagają w uporządkowaniu celów, ale też sprawiają, że są one bardziej czytelne i przejrzyste.

Warto zacząć od stworzenia konkretnych grup, do których później można dopasować swoje cele. Mogą to być np., „ relacje”, „zdrowie”, „aktywność fizyczna”, „rozwój osobisty”, „rozwój zawodowy”. Taka mapa celów pozwala zdefiniować, jakich zmian potrzebujemy w życiu i którym poświęcić więcej uwagi.

GOTOWY PLANER POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH W PDF Z ARKUSZAMI DO SAMODZIELNEGO WYPEŁNIENIA MOŻESZ ZNALEŹĆ TU >>

4. Jak się zmotywować? Śledź nawyki z pomocą habit trackerów

Zapisanie zmian, które chcemy osiągnąć jest jednym z warunków ich realizacji. Nie od dziś wiadomo, że zapisując jakiś cel, tzn. rozkładając go na czynniki pierwsze, mniejsze czynności, zwiększamy szanse na jego realizację. Śledzenie tego, co robimy pozwala obserwować postępy w działaniu, jak również mobilizuje do dalszej pracy. Tak działa nasz umysł - jeśli widzimy, że czegoś nie możemy odznaczyć jako na liście jako wykonane, to szukamy sposobu by to zmienić.

Habit tracker to specjalna strona w planerze noworocznym, przeznaczona do śledzenia codziennych, powtarzalnych czynności, które chcemy utrwalić. Habit trackery są pomocne do wypracowania nawyków, które w przyszłości pomagają osiągać zamierzone cele.

Stworzenie planszy, na której codziennie odznaczamy wykonanie danej czynności pozwala obserwować historię naszych działań, zmian, pozwala się mobilizować i wyraźnie wskazuje jak blisko założonego celu jesteśmy. Każdorazowe postawienie krzyżyka w okienku po wykonaniu działania działa jak swego rodzaju nagroda. A to bardzo istotna kwestia w wykształcaniu nawyku.

Jak przygotować swój własny habit tracker?

Wystarczy rozrysować na kartce tabelkę z dniami miesiąca i czynnościami, które będziemy powtarzać. Dni miesiąca należy wypisać w kolumnach, natomiast czynności do śledzenia umieścić wierszami.

Następnie każdego dnia wieczorem należy zamalowywać krateczkę przy czynności, którą danego dnia udało nam się wykonać. Prowadzenie osobistego habit trackera uczy regularności, jest przyjemnym rytuałem kończącym dzień, ale też sprawia, że kładziemy się spać w poczuciu satysfakcji z wykonanych działań.

GOTOWY PLANER Z ARKUSZAMI HABIT TRACKER DO SAMODZIELNEGO WYPEŁNIENIA MOŻESZ ZNALEŹĆ TU >>

5. Budżet domowy – przejmij kontrolę nad pieniędzmi

Zdrowie i finanse to dla nas kluczowe kwestie w życiu. Niewiele osób prowadzi jednak budżet domowy, spisuje wydatki, oszczędza. Kontrola nad finansami nie tylko daje poczucie stabilizacji, ale również sprawia, że niewiele rzeczy może nas w życiu zaskoczyć. Dzięki świadomemu dysponowaniu pieniędzmi jesteśmy w stanie więcej rzeczy planować, świadomie kierunkować swoje potrzeby i wyzbywać się złych nawyków.

Dlaczego warto prowadzić domowy budżet

 • Zyskujesz kontrolę nad swoimi finansami,
 • zaczynasz planować i realizować zamiast wiecznie marzyć,
 • budujesz nawyki oszczędnościowe,
 • wychwytujesz i eliminujesz zbędne wydatki,
 • analizując wydatki poznajesz i weryfikujesz swoje potrzeby.

Od czego zacząć, by prowadzenie budżetu domowego miało sens?

Przede wszystkim należy precyzyjnie przygotować arkusz, w którym będziemy zapisywać i śledzić przychody i wydatki. Tylko dzięki temu będziemy w stanie realnie ocenić stan naszych finansów i wprowadzić ewentualne zmiany w dotychczasowym gospodarowaniu.

Istotna też jest regularność odnotowywania wydatków oraz możliwie dokładne ich szacowanie. Jeśli robimy zakupy w sklepie warto zachować paragon, dzięki któremu będziemy mogli zweryfikować na co konkretnie wydaliśmy pieniądze. W przypadku opłat domowych, które zwykle regulujemy online wystarczy comiesięczna historia przelewów, która pozwoli podzielić koszty w budżecie. Niektóre banki w aplikacjach grupują nasze wydatki na kategorie – warto się temu przyjrzeć i wyciągnąć wnioski.

Co powinno się znaleźć na arkuszu budżetu na dany miesiąc?

Zacznij od podziału na dwie kluczowe kolumny - przychody i wydatki.
W kolumnie z przychodami umieść źródło przychodu (np. wypłata, praca dodatkowa, emerytura) oraz kwotę planowaną i otrzymaną z danego źródła finansowego. Dobrze jest też stworzyć podobną kolumnę z adnotacją dotyczącą oszczędności – zarówno tych zaplanowanych, jak i w rzeczywistości oszczędzonych.

GOTOWY PLANER Z BUDŻETEM DOMOWYM DO SAMODZIELNEGO WYPEŁNIENIA MOŻESZ ZNALEŹĆ TU >>

W kolumnie z wydatkami stwórz kolejno kategorie wydatków np.: dom, rachunki, samochód, jedzenie, ubrania, zdrowie, edukacja, rozrywka, sport. Dzięki temu zorientujesz się, na które dziedziny życia wydajesz najwięcej.

Na końcu warto umieścić kolejno wartość przychodów, ilość wydatków i saldo. Dzięki temu równaniu można oszacować miesięczne koszty, dochody i tym samym sprawdzić jak wygląda miesięczne saldo.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl – serwis udzielający pożyczek online bez wychodzenia z domu
Advertisement

Materiał oryginalny: Postanowienia noworoczne – jak stworzyć swój planer w 5 krokach? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie