MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy piją je na potęgę – zawał gwarantowany. Szkodliwości tych napojów nie zmniejszają nawet regularne ćwiczenia

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 12 lat
Nawet regularne uprawianie sportu nie jest w stanie zniwelować skutków picia słodzonych napojów, które w znaczący sposób zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – wynika z badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym „American Journal of Clinical Nutrition”.

Spis treści

To największe źródło cukru w naszej diecie

Wśród mieszkańców Ameryki Północnej, podobnie jak w wielu innych krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, napoje słodzone są największym źródłem dodatkowego cukru w diecie, a choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów.

Przeczytaj o tym więcej: Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić

Nadmiar cukru w diecie może prowadzić m.in. do otyłości, cukrzycy typu 1 i 2 oraz rozwoju kamicy nerkowej i dny moczanowej. Jednocześnie zwiększa ryzyko
Nadmiar cukru w diecie może prowadzić m.in. do otyłości, cukrzycy typu 1 i 2 oraz rozwoju kamicy nerkowej i dny moczanowej. Jednocześnie zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Stockah/GettyImages

– Strategie marketingowe słodzonych napojów polegają często na tym, by pokazywać aktywne fizycznie osoby, które je piją. To sugeruje, że napoje te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie – mówi współautor pracy Jean-Philippe Drouin-Chartier z Uniwersytetu Lavala (Quebec, Kanada).

Właśnie dlatego zespół naukowców z Kanady razem z kolegami z Uniwersytetu Harvarda (Boston, USA) przeprowadził badanie sprawdzające, jak picie słodzonych napojów wpływa na stan zdrowia w zależności aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna kontra słodzone napoje

Badanie przeprowadzono w dwóch grupach podczas dwóch różnych długofalowych badań. W jednym udział brało ponad 65 tys. pielęgniarek, a w drugim niemal 40 tys. męskich pracowników służby zdrowia. Wszyscy byli początkowo wolni od chorób przewlekłych. Łącznie przeanalizowano dane zebrane wśród ponad 100 tys. osób. Stan ich zdrowia był śledzony przez ok. 30 lat.

Okazało się, że nawet jeśli zalecane przez WHO 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, to nie jest wystarczające, by całkowicie zniwelować negatywny wpływ słodzonych napojów na układ sercowo-naczyniowy.

Osoby, które spożywały te produkty ponad dwa razy tygodniowo, miały podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niezależnie od podejmowania aktywności fizycznej. Co ważne, codzienne picie napojów słodzonych jest jeszcze bardziej szkodliwe dla układu krążenia.

– Aktywność fizyczna o połowę redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane z piciem słodzonych napojów, ale nie eliminuje go w całości – zaznaczył Drouin-Chartier.

Naukowcy: powinno się ograniczyć sprzedaż słodzonych napojów

Współautor badania podkreślił, że wszechobecność napojów słodzonych cukrem w sprzedaży stanowi duży problem. Zalicza się do nich: napoje bezalkoholowe, gazowane z kofeiną lub bezkofeinowe, lemoniadę, ale też koktajle owocowe. W badaniu nie uwzględniono wprawdzie napojów energetycznych jako osobnej kategorii, ale są one również słodzone cukrem.

Ponadto naukowcy nie stwierdzili, aby spożywanie napojów słodzonych tzw. sztucznymi słodzikami miało związek z wyższym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

– Najlepszą opcją pozostaje jednak picie wody – zaznaczył Drouin-Chartier.

Główna autorka pracy Lorena Pacheco z Uniwersytetu Harvarda oceniła, że wyniki te dostarczają kolejnych dowodów na to, iż konieczne jest ograniczenie picia słodzonych cukrem napojów nawet przez osoby uprawiające sport. Ponadto należy wprowadzić regulacje dotyczące sprzedaży tych produktów, co pozwoliłoby ograniczyć ich ogólne spożycie. Dla zdrowia układu krążenia ważne jest jednocześnie zachęcanie ludzi do podejmowania i utrzymywania aktywności fizycznej, podsumowała.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy piją je na potęgę – zawał gwarantowany. Szkodliwości tych napojów nie zmniejszają nawet regularne ćwiczenia - Strona Zdrowia

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto