Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce centrum projektów młodzieżowych powstało w Lublinie. Zobacz zdjęcia

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
– Takie centra będą trzy, może cztery w całej Polsce, będą miały swoją tematykę i charakterystykę. Chcielibyśmy, żeby ich działania promieniowały na cały kraj – deklaruje dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

O powstaniu pierwszego Huba informacyjnego Erasmus+ w Lublinie zadecydował akademicki charakter miasta. Sam program Erasmus + jest inicjatywą Unii Europejskiej, której przyświecała idea wymiany edukacyjnej mieszkańców różnych krajów. Poza popularyzacją projektu nowo otwarty Hub ma skumulować i dobrze zagospodarować potencjał lubelskich uczelni. Przedsięwzięcia, które będą tam organizowane, zostaną skierowane do młodzieży.

– Mamy już opracowany plan działań. Przed nami spotkania młodzieży z przedstawicielami uczelni, żeby pokazywać, skąd można pozyskiwać dodatkowe środki na wyjazdy studenckie. W 2023 r. nasze miasto będzie Europejską Stolicą Młodzieży i będziemy wpisywać się w działania związane z tym wydarzeniem – zapowiada Poszytek.

– Wizje Fundacji pokrywają się z celami ministerstwa. Chcę zwrócić uwagę na jeden z nich, czyli kształtowanie i rozwijanie przede wszystkim nowych kompetencji zawodowych. Właśnie na nie stawiamy i widzimy jego zmianę na lepsze w ostatnich latach po, powiedzmy, dwudziestoletniej zapaści – twierdzi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Centrum projektów młodzieżowych powstało w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w Collegium Iuridicum przy ul. Spokojnej. Jaka będzie rola uczelni w działaniu Huba informacyjnego?

– Nasze wieloletnie doświadczenia związane z promocją wielu imprez studenckich oraz aktywność prawie 80 kół naukowych na uczelni pokazują, że istnieje znaczący potencjał, by animować działalność jednostek, które wpisują się w program Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W ramach programu Erasmus+ możemy współpracować przy zagadnieniach takich jak cyfryzacja, robotyka, wymiana informacji, analiza danych i sztuczna inteligencja – zapowiada ks. Mirosław Kalinowski, rektor KUL-u.

Pierwsze spotkania w centrum odbędą się w styczniu 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze w Polsce centrum projektów młodzieżowych powstało w Lublinie. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto