Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedź Muzeum Regionalne w Kraśniku. W każdą środę do końca miesiąca wstęp będzie bezpłatny

Monika Miącz
Monika Miącz
fot. Urząd miasta/Kraśnik
Kolekcja umundurowania, uzbrojenia i pamiątek po żołnierzach 24 Pułku Ułanów, ekspozycja poświęcona I wojnie światowej i bitwie pod Kraśnikiem z 1914 roku. To i wiele innych eksponatów można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Kraśniku. Do końca miesiąca w każdą środę wstęp będzie bezpłatny.

Muzeum posiada również kilka wystaw stałych.

- Największa dotyczy 24 Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku od 1922 roku. W kwietniu tego roku będzie setna rocznice wjazdu ułanów do naszego miasta. Druga wystawa stała jest poświęcona I wojnie światowej, działaniom zbrojnym pod Kraśnikiem, przede wszystkim bitwie z sierpnia 1914 roku – mówi Mateusz Haberek z Muzeum Regionalnego w Kraśniku.

Oprócz tego dla zwiedzających muzeum przygotowało wystawę fotograficzną przedstawiającą Kraśnik i okolice z okresu międzywojennego, I wojny światowej, a nawet początku XX wieku. Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa czasowa – archeologiczno-etnograficzna, dotycząca historii garncarstwa na Lubelszczyźnie. Od czasów prehistorycznych, po nawiązanie do współczesności i garncarzy z gminy Urzędów.

Muzeum wyszło na przeciw młodszym zwiedzającym i udostępniło prezentację eksponatów w formie multimedialnej. Na ekranach odnajdziemy zrekonstruowane sylwetki żołnierzy z różnych lat, przede wszystkim żołnierzy 24 Pułku Ułanów oraz informacje dotyczące cmentarzy wojennych na Lubelszczyźnie. Fani gier mogą zagrać w grę poświęconą bitwie pod Kraśnikiem.

- Na piętrze na ekspozycji poświęconej wojennym działaniom 24 Pułku Ułanów, już jako jednostki pancernej w oddziałach generała Maczka, mamy multimedialną symulację czołgu Sherman. Dzięki okularom VR można się przenieść do wnętrza pojazdu pancernego. Na dużym ekranie multimedialnym znajduje się kolejna gra. Można obejrzeć zrekonstruowane postaci żołnierzy 24 Pułku Ułanów z różnych lat działalności oddziału i tych żołnierzy ubrać, przyporządkować do nich odpowiednie elementy wyposażenia, uzbrojenia – zachęca przewodnik po kraśnickim Muzeum Regionalnym.

Wśród eksponatów znajdziemy zbiory oryginalnego umundurowania i uzbrojenia oraz broni palnej i białej.

-Wśród broni palnej na szczególną uwagę zasługuje karabin maszynowy, który był wykorzystywany przez 24 Pułk Ułanów, a także indywidualna broń strzelecka. Jeżeli chodzi o broń białą, to mamy zarówno szable, jak i lance. Na ekspozycji odnaleźć można liczne wyposażenie z czasów II wojny światowej, działalności 24 Pułku Ułanów w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie-dodaje Haberek.

Muzeum Regionalne mieści się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7, a czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto