Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ocal żabkę”. Roztoczański Park Narodowy chroni płazy i poszukuje wolontariuszy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Plakat promujący akcję
Plakat promujący akcję organizatorzy
Wszystkie są w naszym kraju pod ochroną i potrzebują pomocy. To żaby, ropuchy, kumaki, rzekotki, traszki i wiele innych. Roztoczański Park Narodowy organizuje akcję edukacyjną „Ocal żabkę”. Zgłoszenia wolontariuszy już są przyjmowane. Będą oni m.in. przenosić płazy przez drogę ze Zwierzyńca do Soch. Dlaczego? Bo już rozpoczęła się ich wiosenna migracja.

„Niestety populacja tej grupy zwierząt zmniejsza się w alarmującym tempie” – czytamy na stronie internetowej Roztoczańskiego Parku Narodowego. „Oprócz śmierci, która spotyka ich na drogach, zwłaszcza podczas wiosennych migracji do zbiorników wodnych, główną przyczyną spadku ich liczebności są zanieczyszczenia chemiczne, zmiany klimatyczne i atmosferyczne, zanik zbiorników wodnych i mokradeł. Płazy są bardzo wrażliwe i jako jedne z pierwszych zwierząt odczuwają skutki szkodliwych zmian zachodzących w środowisku".

Pomogą dzieci, młodzież i dorośli

Organizatorzy akcji zauważyli, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dotyczących ochrony płazów jest „podniesienie świadomości ekologicznej” społeczeństwa. W przeciwnym razie niektórym gatunkom po prostu grozi wyginięcie. Teraz jest to szczególne ważne. Bo płazy rozpoczęły już migrację do zbiorników wodnych. Wiele z nich jednak ginie m.in. na drogach (rozjeżdżają je samochody).

RPN próbuje płazom pomagać na różne sposoby. Obok zwierzynieckich Stawów „Echo” wybudowano pod ulicą cały system podziemnych przejść, ale także naziemnych barier ochronnych i naprowadzających. Niestety, to nie wystarcza. Dlatego RPN w ubiegłym roku zorganizował akcję edukacyjną „Ocal żabkę”. Jest ona skierowana do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Tysiąc ropuch i setki traszek

W ubiegłym roku uczestniczyło w niej około 60 wolontariuszy. Można ich było spotkać m.in. przy trasie ze Zwierzyńca do Soch oraz z Obroczy do Kosobud. Przenosili płazy w wiadrach przez ulice. Było to podobno m.in. ponad 1 tys. ropuch szarych oraz kilkaset traszek grzebieniastych i zwyczajnych. Teraz rusza kolejna, druga już edycja tej ważnej akcji. Będzie ona prowadzona w dniach 14 marca - 14 kwietnia. Grupy zostaną zaopatrzone w rękawiczki, wiaderka, a także odblaskowe kamizelki.

Zapytaj organizatorów

Nadal są poszukiwani wolontariusze. Zgłoszenia chętnych są przyjmowane na adres: email: [email protected] lub pod telefonem 786 988 816. Tam także są udzielane szczegółowe informacje na temat całego przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Ocal żabkę”. Roztoczański Park Narodowy chroni płazy i poszukuje wolontariuszy - Zamość Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto