Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Białej Laski w Kraśniku (ZDJĘCIA)

SM
Dzień Białej Laski w Kraśniku
Dzień Białej Laski w Kraśniku fot. Sandra Michalewska
W czwartek, 6 października, w "Dąbrówce" w Kraśniku zorganizowano Dzień Białej Laski. Uroczystości miały przypomnieć, że niewidomi i słabowidzący są wśród nas.

Biała laska to symbol osób niewidomych i niedowidzących. Na co dzień pomaga milionom ludzi zmagających się z problemami wzroku chroniąc ich przed zderzeniem z przeszkodą i ułatwiając rozpoznanie terenu.

By zwrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby niewidome i niedowidzące, ale też przypomnieć zdrowej części społeczeństwa o tym, że takie osoby istnieją kraśnickie Koło Polskiego Związku Niewidomych zorganizowało uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

- Nasze koło liczy ponad 80 członków. To inwalidzi z pierwszej i drugiej grupy, czyli o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - mówi Krystyna Potrzyszcz, prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło Kraśnik. - Średnia wieku naszych członków to 70 lat. Osób jest u nas coraz mniej, bo niektórzy nie mogą już wychodzić z domu, są leżący i nie mają możliwości uczestniczyć w spotkaniach. Z kolei ludzie młodzi najczęściej zajęci są pracą i swoimi rodzinami, dlatego się do nas nie zapisują.

Działalność Koła, które w przyszłym roku będzie obchodziło 60-lecie istnienia, skupia się głównie na spotkaniach integracyjnych, wycieczkach rekreacyjnych oraz turnusach rehabilitacyjnych.

Na czwartkowe uroczystości przybyli między innymi przedstawiciele kraśnickich władz. Łukasz Skokowski, sekretarz Urzędu Miasta w Kraśniku, Agnieszka Orzeł-Depta reprezentująca Starostwo Powiatowe w Kraśniku, a także Marek Klimek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podziękowali za współpracę i złożyli życzenia członkom Koła.

Wśród uczestników była też doktor Irena Spasiewicz-Buczyńska, specjalistka z zakresu okulistyki i osoba bardzo aktywna w działalności samorządu lekarskiego. - Działalność związku jest bardzo potrzebna. Członkowie mogą się spotkać, posłuchać innych, wymienić poglądy i usłyszeć o nowościach w okulistyce - podkreśla doktor Spasiewicz-Buczyńska. - Podczas spotkań tłumaczymy m.in. jak dbać o wzrok, przypominamy, że trzeba robić częste przerwy w czytaniu, a także często chodzić do okulisty. Dzisiejsza medycyna ma ogromne możliwości. Nastąpił bardzo duży postęp w dziedzinie okulistyki. Za przykład niech posłuży to, że dawniej ludzie chodzili w grubych i ciężkich okularach, a dziś zakładają soczewki kontaktowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto