Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy program przeciwdziałania suszy w województwie lubelskim. Zobacz zdjęcia, wideo

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
- Mamy sygnały alarmujące od naszych rolników, którzy boją się nadchodzącej suszy. Wprowadzenie retencji korytowej może zapobiec wysychaniu terenów - mówił nam starosta kraśnicki Andrzej Rolla, podczas spotkania prasowego z przedstawicielami Wód Polskich przy jazie w Urzędowie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadza nowy program kształtowania zasobów wodnych - retencję korytową przywracającą funkcję nawadniają systemom melioracyjnym.

- Musimy wodę retencjonować i zatrzymywać ją bezpośrednio w środowisku, w obszarach rolnych, aby pomagać miejscowym rolnikom – podkreśla Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W okresach niedoborów opadów na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód zapewniające ich przekierowanie do systemów rowów melioracyjnych połączonych z tymi ciekami. Zastosowanie tych rozwiązań ma wpłynąć korzystnie na bilans wodny w woj. lubelskim.

System trzech jazów na rzece Urzędówce pomaga nawodnić podsiąkowo 300 ha gruntów rolnych.

- Na rzece Urzędówka w gminach Urzędów i Dzierzkowice na jazach już prowadzone jest piętrzenie, które przyczyni się do zwiększenia retencji korytowej - wyjaśnia starosta Andrzej Rolla.

Wodę retencjonuje już także Jaz Augustówka w gminie Drelów w Kanale Wieprz-Krzna, który nawadnia ponad 500 hektarów okolicznych pól.

Jak informuje prezes Wód Polskich planowanych jest 45 zadań w RZGW Lublin, 20 w RZGW Rzeszów i 20 w RZGW Warszawa (to regiony wodne, które nadzorują wody płynące na terenie województwa lubelskiego).

- Na Lubelszczyźnie pracuje aż 200 urządzeń piętrzących m.in. jazów i zastawek, a 45 z nich zostało wytypowanych do remontu i modernizacji. Łącznie w województwie lubelskim odbudujemy i zmodernizujemy 85 obiektów piętrzących na rzecz nawodnień rolniczych - dodaje prezes Wód Polskich.

W woj. lubelskim koszt inwestycji z zakresu utrzymania i retencji korytowej wyniesie 12 mln złotych.

Przeciwdziałania suszy w Polsce

Obecnie uruchomione zostały trzy programy krajowe, których celem jest wspomaganie małej retencji na terenach wiejskich i miejskich:

  • wspomniana retencja korytowa, czyli program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych realizowany przez Wody Polskie
  • konkurs dla samorządowców Miasto z Klimatem – „zielono-niebieska infrastruktura”, ogłoszony pod koniec kwietnia b.r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz Ministerstwem Klimatu
  • program małej retencji, dopłat do nawodnień dla gospodarstw rolnych realizowany przez ARMiR - "Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadniania w gospodarstwie"

- Przez ostatnie lata pogoda była bardzo niesprzyjająca dla rolników i osiąganych plonów. Stąd te działania. Program małej retencji jest skierowany do rolników, którzy mogą pozyskiwać środki na budowanie studni, systemy nawodniania - wyjaśniał poseł Kazimierz Choma.

W spotkaniu wzięli udział także Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrek, Burmistrz Miasta Urzędów Paweł Dąbrowski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, członek zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Janusz Skrzypek oraz zastępca dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Waldemar Banach.

Zobacz wideo:
Burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski podczas konferencji prasowej Wód Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto