Nasza Loteria

Niezwykłe znaleziska na budowie obwodnicy Kraśnika. Archeolodzy i badacze wkroczyli do akcji. Zobacz zdjęcia

Katarzyna Puczyńska
Teren budowy obwodnicy Kraśnika może skrywać wiele archeologicznych niespodzianek. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć badaczom.
Teren budowy obwodnicy Kraśnika może skrywać wiele archeologicznych niespodzianek. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć badaczom. fot. Dominik Szulc
Archeolodzy nadzorujący prace przy budowie obwodnicy Kraśnika już mogą pochwalić się wyjątkowymi znaleziskami. Odkryto obiekty z I wojny światowej, m.in. klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty oraz grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w.

Znaleziska z I Wojny Światowej w Kraśniku

Większość odkrytych przedmiotów datowana jest na czas I Wojny Światowej i świadczy o wojskowej i kolejowej przeszłości tego terenu.

- Dużo jest łusek pochodzących głównie z okresu I Wojny Światowej. Znalazły się również 2 klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty, dowodzące, że w tym miejscu nie tylko walczono, ale iż walki te przyniosły ofiary śmiertelne -klamry trudno było zgubić, pasy zaś odpinano jeńcom wojennym lub zdejmowano z ciał poległych - mówi jeden z badaczy dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Odkryto także obiekty datowane na okres międzywojenny, m.in. plomby kolejowe z napisem "KRAŚNIK/POW.[iat]/JANÓW", 5 łusek karabinowych wyprodukowanych w warszawskich zakładach Norblina w latach 1922-1924 oraz zawieszka, być może od narzędzi, z nr "2676" lub "26 76"oraz skrótem "FA.2", co według Dr Dominika Szulca należy wiązać z "F[abryką]A[municji nr].2".

- Jak zwykle bogato reprezentowane są środki płatnicze. Nie brakuje monet z XIX w., głównie kopiejek rosyjskich, jak również monet starszych. Uwagę zwraca grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w., uszkodzony srebrny półtorak Zygmunta III Wazy wybity w 1614 lub 1624 r. w mennicy w Krakowie lub Bydgoszczy oraz dwie mocno zniszczone monety z widocznymi pojedynczymi literami, których laski zakończone są tzw. szeryfami, np. litera "S" - mówi Dominik Szulc.

Obwodnica Kraśnika

Budowa obwodnicy Kraśnika ( część drogi wojewódzkiej 833 Kraśnik-Chodel) trwa już od kilku tygodni.

- Nowa droga powstanie w miejscu dawnego nasypu kolejowego wzniesionego w 1938 r. jeszcze na potrzeby Fabryki Amunicji nr 2. W trakcie II Wojny Światowej bocznica służyła Zakładom Ernsta Heinkla, które zajęły hale po FA nr 2 oraz obozom pracy i koncentracyjnemu "Budzyń". Po 1945 r. krótko wykorzystywano ją na potrzeby komunikacji osobowej, a od 1948 do 2013 r. już wyłącznie do obsługi FŁT-Kraśnik - wyjaśnia dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Ze względu na duże podobieństwo ciekawych odkryć historycznych na plac budowy weszli: badacze pod nadzorem archeologa z Lubartowa Michał Kubera, grupa kilkunastu detektorystów zrzeszonych w Nadwiślańskiej Grupie Poszukiwawczej "Szansa" z Annopola, Sandomierza, Opola Lubelskiego i innych gmin nadwiślańskich pod kierunkiem Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz oraz Towarzystwo Historyczne - Czarcia Łapa z Lublina pod kierunkiem Marcin Bartnik z Kraśnika.

Znaleziska archeologiczne na budowie obwodnicy Kraśnika:

  • łuski z okresu I Wojny Światowej
  • 2 klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty
  • plomby kolejowe m.in z napisem "KRAŚNIK/POW.[iat]/JANÓW", okres międzywojenny
  • 5 łusek karabinowych wyprodukowanych w warszawskich zakładach Norblina w latach 1922-1924
  • zawieszka od kluczy lub narzędzi, z nr "2676" lub "26 76"oraz skrótem "FA.2", co można wiązać z "F[abryką]A[municji nr].2"
  • monety z XIX w., głównie kopiejki rosyjskie
  • grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w.
  • uszkodzony srebrny półtorak (próba ok. 0,469) Zygmunta III Wazy wybity w 1614 lub 1624 r. w mennicy w Krakowie lub Bydgoszczy
  • dwie monety z widocznymi pojedynczymi literami, których laski zakończone są tzw. szeryfami, np. litera "S" (datowane na od XV do I połowy XVIII w.)
  • fragmenty drutu kolczastego

Odnalezione zabytki zostały opisywane i przekazane do opracowania. W przyszłości mogą trafić do izby pamięci, która ma powstać w piwnicach rewitalizowanej obecnie kamienicy przy ul. Kościuszki 26.

Przypomnijmy, że droga obwodnicy przebiega w miejscu nasypu, gdzie w czasie wojny dokonano egzekucji Polaków. Jak informuje Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, ciała ofiar po wojnie przewieziono i jest małe prawdopodobieństwo znalezienia ludzkich szczątek.

Jednak jak zaznaczają badacze, plac budowy drogi może skrywać jeszcze wiele ciekawych odkryć. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć archeologom na obwodnicy Kraśnika.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto