Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znaleziska na budowie obwodnicy Kraśnika. Archeolodzy i badacze wkroczyli do akcji. Zobacz zdjęcia

Katarzyna Puczyńska
Teren budowy obwodnicy Kraśnika może skrywać wiele archeologicznych niespodzianek. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć badaczom.
Teren budowy obwodnicy Kraśnika może skrywać wiele archeologicznych niespodzianek. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć badaczom. fot. Dominik Szulc
Archeolodzy nadzorujący prace przy budowie obwodnicy Kraśnika już mogą pochwalić się wyjątkowymi znaleziskami. Odkryto obiekty z I wojny światowej, m.in. klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty oraz grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w.

Znaleziska z I Wojny Światowej w Kraśniku

Większość odkrytych przedmiotów datowana jest na czas I Wojny Światowej i świadczy o wojskowej i kolejowej przeszłości tego terenu.

- Dużo jest łusek pochodzących głównie z okresu I Wojny Światowej. Znalazły się również 2 klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty, dowodzące, że w tym miejscu nie tylko walczono, ale iż walki te przyniosły ofiary śmiertelne -klamry trudno było zgubić, pasy zaś odpinano jeńcom wojennym lub zdejmowano z ciał poległych - mówi jeden z badaczy dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Odkryto także obiekty datowane na okres międzywojenny, m.in. plomby kolejowe z napisem "KRAŚNIK/POW.[iat]/JANÓW", 5 łusek karabinowych wyprodukowanych w warszawskich zakładach Norblina w latach 1922-1924 oraz zawieszka, być może od narzędzi, z nr "2676" lub "26 76"oraz skrótem "FA.2", co według Dr Dominika Szulca należy wiązać z "F[abryką]A[municji nr].2".

- Jak zwykle bogato reprezentowane są środki płatnicze. Nie brakuje monet z XIX w., głównie kopiejek rosyjskich, jak również monet starszych. Uwagę zwraca grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w., uszkodzony srebrny półtorak Zygmunta III Wazy wybity w 1614 lub 1624 r. w mennicy w Krakowie lub Bydgoszczy oraz dwie mocno zniszczone monety z widocznymi pojedynczymi literami, których laski zakończone są tzw. szeryfami, np. litera "S" - mówi Dominik Szulc.

Obwodnica Kraśnika

Budowa obwodnicy Kraśnika ( część drogi wojewódzkiej 833 Kraśnik-Chodel) trwa już od kilku tygodni.

- Nowa droga powstanie w miejscu dawnego nasypu kolejowego wzniesionego w 1938 r. jeszcze na potrzeby Fabryki Amunicji nr 2. W trakcie II Wojny Światowej bocznica służyła Zakładom Ernsta Heinkla, które zajęły hale po FA nr 2 oraz obozom pracy i koncentracyjnemu "Budzyń". Po 1945 r. krótko wykorzystywano ją na potrzeby komunikacji osobowej, a od 1948 do 2013 r. już wyłącznie do obsługi FŁT-Kraśnik - wyjaśnia dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Ze względu na duże podobieństwo ciekawych odkryć historycznych na plac budowy weszli: badacze pod nadzorem archeologa z Lubartowa Michał Kubera, grupa kilkunastu detektorystów zrzeszonych w Nadwiślańskiej Grupie Poszukiwawczej "Szansa" z Annopola, Sandomierza, Opola Lubelskiego i innych gmin nadwiślańskich pod kierunkiem Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz oraz Towarzystwo Historyczne - Czarcia Łapa z Lublina pod kierunkiem Marcin Bartnik z Kraśnika.

Znaleziska archeologiczne na budowie obwodnicy Kraśnika:

  • łuski z okresu I Wojny Światowej
  • 2 klamry od pasów austro-węgierskiej piechoty
  • plomby kolejowe m.in z napisem "KRAŚNIK/POW.[iat]/JANÓW", okres międzywojenny
  • 5 łusek karabinowych wyprodukowanych w warszawskich zakładach Norblina w latach 1922-1924
  • zawieszka od kluczy lub narzędzi, z nr "2676" lub "26 76"oraz skrótem "FA.2", co można wiązać z "F[abryką]A[municji nr].2"
  • monety z XIX w., głównie kopiejki rosyjskie
  • grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII w.
  • uszkodzony srebrny półtorak (próba ok. 0,469) Zygmunta III Wazy wybity w 1614 lub 1624 r. w mennicy w Krakowie lub Bydgoszczy
  • dwie monety z widocznymi pojedynczymi literami, których laski zakończone są tzw. szeryfami, np. litera "S" (datowane na od XV do I połowy XVIII w.)
  • fragmenty drutu kolczastego

Odnalezione zabytki zostały opisywane i przekazane do opracowania. W przyszłości mogą trafić do izby pamięci, która ma powstać w piwnicach rewitalizowanej obecnie kamienicy przy ul. Kościuszki 26.

Przypomnijmy, że droga obwodnicy przebiega w miejscu nasypu, gdzie w czasie wojny dokonano egzekucji Polaków. Jak informuje Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, ciała ofiar po wojnie przewieziono i jest małe prawdopodobieństwo znalezienia ludzkich szczątek.

Jednak jak zaznaczają badacze, plac budowy drogi może skrywać jeszcze wiele ciekawych odkryć. Przejdź do galerii i zobacz, co już udało się odnaleźć archeologom na obwodnicy Kraśnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto