Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma decyzji o rozbiórce Pomnika Partyzanta w Kraśniku - przedstawiciele władz wyrazili swoje stanowiska

KP
Sprawa dekomunizacji „Pomnika Partyzanta” w Kraśniku nabiera rozpędu. Mieszkańcy protestują przeciw wydanej przez IPN opinii i nie zgadzają się na usunięcie monumentu. Podobne zdanie wypowiedział ostatnio wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.

- Nie stoję po stronie osób, które chcą zniszczyć symbol walki mieszkańców naszego regionu z niemieckim okupantem. Szanuję każdą kroplę krwi przelanej w walce o wyzwolenie Lubelszczyzny, partyzantów należących do różnych ugrupowań, którzy za główny cel wytyczyli sobie oswobodzenie Polski. Nie jest to pomnik „utrwalaczy władzy ludowej” a monument poświęcony partyzantom walczącym z niemieckim okupantem. – oznajmia Jarosław Stawiarski.

Co na temat sprawy mówi Wojewoda Lubelski?
- Nie ma decyzji o rozbiórce pomnika. Jest procedura, która wynika wprost z ustawy: po negatywnej opinii IPN wojewoda ma obowiązek zwrócić się w tej sprawie do samorządu miejscowego. A dopiero od reakcji tego samorządu uzależnione są dalsze kroki. Jeżeli samorząd miejscowy doprowadzi ten pomnik do zgodności z ustawą, to na pewno wojewoda nie będzie podejmował w tej sprawie żadnych decyzji, które mogłyby wywoływać jakiekolwiek kontrowersje. – oświadcza Przemysław Czarnek.

Przeciw usunięciu pomnika jest poseł Wojciech Wilk (PO), który wysłał w tej sprawie pisma do Wojewody Lubelskiego i Burmistrza Miasta Kraśnik. Oficjalne pismo skierowali również przedstawiciele Związku Kombatantów RP, starosta kraśnicki Andrzej Maj, Stowarzyszenie „Uczciwy Kraśnik” oraz Społeczny Opiekun Zabytków ( list można obejrzeć w załączonej galerii zdjęć).
Zaproponowali oni możliwość usunięcia bocznych tablic z cokołu pomnika, na którym umieszczony był tekst „Marszu Gwardii Ludowej”. W to miejsce proponują odtworzenie samych płaskorzeźb z zachowaniem wcześniejszej ikonografii m.in. sceny pożegnania matki z synem oraz scenę przygotowań do wykolejenia niemieckiego pociągu wojskowego oraz opatrzenie ich nowym tekstem odnoszącym się do działań wymierzonych w niemieckie transporty kolejowe.

- Na pewno należy dostosować ten pomnik do stanu zgodnego z ustawą dekomunizacyjną a sama zmiana tablic, które nawiązują do okresu komunistycznego i do działalności partyzantki komunistycznej, jest całkowicie wystarczająca. – dodaje wojewoda

Również władze miasta postanowiły wypowiedzieć się w tej sprawie.
- Nie jesteśmy przekonani co do stwierdzenia, że pomnik jednoznacznie propaguje komunizm i powinien być usunięty – mówi I zastępca burmistrza, Marzena Pomykalska. – Podobne są odczucia wielu mieszkańców. Pomnik przez kilkadziesiąt lat był zakorzeniony w ich świadomości jako po prostu pomnik partyzantów, bez odniesień do konkretnych formacji. Pojawiają się głosy, że historycy nie znający specyfiki miasta wydali opinię, która jest dla nas krzywdząca, bo pozbawi nas pewnego charakterystycznego punktu w topografii miasta.

Przypomnijmy, że na terenie Kraśnika w czasie wojny doszło do jednej z najsłynniejszych zwycięskich akcji wykolejenia pociągu niemieckiego tzw. „Akcja Sylwestrowa” (1942/1943), przeprowadzona przez żołnierzy Szarych Szeregów ( opisana w „Kamieniach na szaniec”). Na Pomniku Partyzanta płaskorzeźby wykonała właśnie była żołnierka tej młodzieżowej organizacji – Barbara Strynkiewicz.

Dekomunizacja pomników budzi wiele sprzeciwu także w innych przypadkach. Przykładem jest sprawa pomnika Józefa Dechnika (działacza PZPR) w Biłgoraju. Rada miejska nie zgadza się z opinią IPN i zarzuca historykom pominięcie ważnych faktów z działalności Dechnika m.in. o jego zasługach dla rozwoju miasta.

Więcej o sprawie Pomnika Partyzanta w Kraśniku:
Pomnik Partyzanta w Kraśniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto