Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kraśniku. Porozmawiają o budżecie obywatelskim

SM
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kraśniku rozpocznie się o godz. 13.00.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kraśniku rozpocznie się o godz. 13.00. archiwum/NaszeMiasto.pl
We wtorek, 12 listopada, radni miejscy spotkają się na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Posiedzenie będzie dotyczyło wprowadzenia w mieście budżetu obywatelskiego w 2014r.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kraśniku rozpocznie się o godz. 13.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Urzędowskiej 34.

Tematem posiedzenia będzie wprowadzenie w 2014e. budżetu obywatelskiego w Kraśniku. Jeśli radni wyrażą na to zgodę podejmując stosowną uchwałę Kraśnik będzie drugim miastem w województwie lubelskim, w którym mieszkańcy w tajnym głosowaniu zdecydują o przeznaczeniu części środków z budżetu na wybrane przez nich inwestycje.

Sesję zwołano na wniosek grupy radnych opozycji. Burmistrz miasta kilkanaście dni temu chwalił ideę budżetu, ale stwierdził, że jest za późno na jego wprowadzenie. Miasto ma plany stworzenia budżetu obywatelskiego i chce pozyskać na to środki zewnętrzne. Stosowny wniosek został już złożony. Plany magistratu dotyczą jednak 2015r., a nie przyszłego.

Dodatkowo burmistrz skrytykował prezesa stowarzyszenia "Rozwój i Bezpieczeństwo, Jarosława Czerwa, który wraz z grupą radnych miejskich i powiatowych poinformował o inicjatywie na zwołanej konferencji prasowej. - Pan Czerw rozpoczyna nie od tej strony, od której powinien. To niepoważne. Pomysł najpierw powinien być skonsultowany ze mną i urzędnikami m.in. z Panią skarbnik. Powinniśmy porozmawiać o tym, czy Kraśnik stać na budżet obywatelski. Dziwi mnie taka forma komunikacji - powiedział na naszych łamach Mirosław Włodarczyk.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia przekonują, że choć czasu jest mało, to można jeszcze wprowadzić budżet partycypacyjny w mieście. Podczas konferencji potwierdzał to Konrad Niklewicz, ekspert w dziedzinie budżetów obywatelskich, współpracownik Instytutu Obywatelskiego i doradca sekretarza stanu w KPRM

Budżet obywatelski to wydzielona część pieniędzy, o których przeznaczeniu zdecydują sami mieszkańcy. Wg zamysłu inicjatorów ma to być ok. 2 mln zł rozdysponowane w różnych częściach miasta (planuje się podzielenie Kraśnika na cztery obszary). Najpierw każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek inwestycyjny, a następnie przeprowadzone będzie głosowanie, w którym udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Kraśnika, którzy ukończyli 16 lat.

Chcą stworzyć budżet obywatelski w Kraśniku - czytaj więcej

Budżet obywatelski w Kraśniku? Władze miasta: Dziwne, że nikt z nami tego nie skonsultował

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto