Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na budowę mieszkań dla uchodźców można uzyskać dotację. Rząd dołożył 1,2 mld zł do Funduszu Dopłat

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Z Funduszu Dopłat samorządy mogą czerpać środki m.in. na budowę mieszkań komunalnych.
Z Funduszu Dopłat samorządy mogą czerpać środki m.in. na budowę mieszkań komunalnych. Wojciech Matusik/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rząd dołożył ponad miliard złotych do puli środków, dzięki którym gminy mogą m.in. budować mieszkania tymczasowe dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie trwają prace nad zmianami w prawie, które mają ułatwić samorządom czerpanie pieniędzy z Funduszu Dopłat.

Spis treści

Budowa mieszkań dla uchodźców. Gminy mogą otrzymać pieniądze od państwa

Jak informuje Portal Samorządowy (PS), aż o 1,2 mld zł rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat. To pula pieniędzy, z której mogą czerpać m.in. gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe, żeby realizować zadania takie jak:

  • budowa i remont mieszkań komunalnych oraz socjalnych,
  • budowa i remont mieszkań na wynajem dla osób, których nie stać na najem na zasadach rynkowych,
  • budowa i remont mieszkań chronionych,
  • budowa i remont obiektów takich jak noclegownie oraz schroniska dla osób w kryzysie bezdomności.

Jak przypominają przedstawiciele rządu, z Funduszu Dopłat można również uzyskać środki na budowę mieszkań tymczasowych dla uchodźców z Ukrainy. Samorządy i inne uprawnione podmioty mogą uzyskać dotację w wysokości nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Na realizację dofinansowanego przedsięwzięcia przepisy przewidują 36 miesięcy.

– Celem rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach – czytamy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją projektu ustawy, która ułatwi pozyskiwanie środków z Funduszu Dopłat. Chodzi m.in. o usprawnienie procesu rozpatrywania wniosków oraz poszerzenie grona podmiotów uprawnionych do starania się o pieniądze.

Uchodźcom z Ukrainy trudno jest znaleźć dach nad głową

Zmiany w Funduszu Dopłat z pewnością ułatwią budowę tymczasowych mieszkań dla uchodźców z Ukrainy, jednak warto pamiętać, że zarówno pozyskiwanie środków, jak i sama budowa to proces trwający wiele miesięcy. Jest to więc marna pociecha dla tysięcy Ukraińców, którzy już teraz mają problemy mieszkaniowe. W największych miastach trudno dziś znaleźć jakiekolwiek wolne mieszkanie do wynajęcia, a czynsze w ostatnich tygodniach poszybowały w górę.

– Osoby, które zajmują się rynkiem nieruchomości mówią, że rynek warszawski wcale nie jest taki duży jak nam się wydawało – przyznaje w rozmowie z serwisem eNewsroom Anna Dąbrowska, wolontariuszka. – Przy takiej skali przyjazdu – jeśli dziś w nocy przyjechało 2 czy 3 tysiące osób – za chwilę będziemy mieć problem, bo nie będzie już mieszkań na wynajem. Niestety to jest moment, kiedy nasze państwo powinno się do tego przygotowywać.

Jak na razie rząd nie zaproponował żadnego odgórnego planu zapewnienia uchodźcom dachu nad głową. Część miast będzie udostępniać Ukraińcom mieszkania gminne (lokalne władze decydują o tym indywidualnie), jednak większość samorządów po prostu nie ma żadnych wolnych lokali. Póki co większość uchodźców, którzy znaleźli lokum, zrobiła to na własną rękę lub dzięki życzliwości prywatnych właścicieli mieszkań. Osoby, które zaprosiły Ukraińców pod swój dach, mogą przez 2 miesiące liczyć na wsparcie finansowe od rządu w wysokości 40 zł na uchodźcę dziennie.

Co więcej, nadal obowiązuje pandemiczny zakaz eksmisji, który powoduje, że ani uchodźców, ani Polaków nie można eksmitować z mieszkania. Jak ostrzega Rzecznik Praw Obywatelskich, może to zniechęcać wiele osób do udostępniania swoich lokali potrzebującym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na budowę mieszkań dla uchodźców można uzyskać dotację. Rząd dołożył 1,2 mld zł do Funduszu Dopłat - RegioDom.pl

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto