Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Kraśniku jest już otwarte. Zobacz, jak wygląda w środku

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Muzeum Regionalne w Kraśniku zostało wyremontowane i unowocześnione. Pojawiły się nowe eksponaty, a także interaktywne gry i multimedialne plansze. Zobacz zdjęcia z oficjalnego otwarcia obiektu.

Muzeum przy ul. Józefa Piłsudskiego 2A w Kraśniku przez wiele lat było zamknięte, nie nadawało się do użytku. Dzięki funduszom unijnym i staraniom m.in. władz województwa, powiatu, miasta i dyrekcji Muzeum Narodowego w Lublinie udało się je zmodernizować i ponownie uruchomić dla zwiedzających. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę.

- Obiekt jest piękny, nowoczesny, a do tego otrzymał dużo powierzchni dodatkowej. Jest on wielofunkcyjny, ma salę, która pomieści do 50 osób i może być wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych, pamiątkowych, historycznych. Można tu robić także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży - mówi Ryszard Kuźniar, główny specjalista do spraw inwestycji Muzeum Narodowego w Lublinie.

Po wejściu do budynku wzrok przyciągają wyeksponowane stare fotografie Kraśnika, multimedialne ekrany, mapy, a także interaktywne gry.

- Jest tu gra, w której możemy stoczyć prawdziwą bitwę. Muzeum robi wrażenie, jest dużo ciekawych elementów i eksponatów – opisuje Mateusz Haberek członek grupy rekonstrukcyjnej K.u.K. Sturmtruppen, który obecny był na oficjalnym otwarciu obiektu w mundurze żołnierza Polaka wojsk austriackich z 1914 r.

Na drugie piętro możemy dostać się schodami lub przystosowaną dla niepełnosprawnych windą. Zobaczymy tam m.in. wystawę ceramiki, obiektów archeologicznych, mundurów wojskowych oraz medali i odznaczeń.

Dużą i ważną część muzeum zajmują eksponaty związane z historią 24 Pułku Ułanów w Kraśnik. Są nawet wierszyki pisane bezpośrednio przez ułanów dotyczące ich życia codziennego.

- To jest bardzo ważne muzeum. Oprócz izb pamięci nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum poświęconego jednostce 24 Pułku Ułanów – zaznacza Ewa Michońska, kurator wystawy, specjalista z Muzeum Narodowego w Lublinie, która chętnie zajęła się pracą przy tych zbiorach także ze względów osobistych - Mój krewny służył w tym pułku i przeszedł całą drogę od kampanii wrześniowej aż po zakończenie wojny i emigrację.

Zwiedzający mogą zagrać także w interaktywną grę, polegającą na skompletowaniu ubioru żołnierzy oraz wysłuchać audioprzewodników.

Obiekt jest już dostępny dla turystów, obowiązują jednak zasady reżimu sanitarnego. Z gier i plansz interaktywnych można korzystać z dostępnych na miejscu rękawiczkach. Każdy zwiedzający otrzyma także osobne słuchawki, dzięki którym będzie mógł wysłuchać udostępnione nagrania i filmy.

Inwestycja za ponad 6 mln zł.

Muzeum zostało gruntownie przebudowane, a także wzbogaciło się o trzy nowe wystawy. - Mamy wystawę „24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja”, wystawę etnograficzną „Kultura i sztuka ludowa regionu kraśnickiego” oraz „Kraśnik na starej fotografii” - opisuje Jolanta Żuk-Orysiak, Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów i Konserwacji Muzeum Narodowego w Lublinie.

Inwestycja realizowana była jako część dużego projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości"”, prowadzonego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Muzeum w Kraśniku to nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne czy ciekawe ekspozycje, ale to również piękna tradycja. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w jego modernizacji - podkreśla wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

W oficjalnym otwarciu obiektu udział wzięli m.in. Michał Stawiarski reprezentujący posła Kazimierza Chomę, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, starosta Andrzej Rolla, burmistrz Wojciech Wilk, Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów i Konserwacji Jolanta Żuk-Orysiak, główny specjalista do spraw inwestycji Muzeum Narodowego w Lublinie Ryszard Kuźniar, kuratorzy i pracownicy muzeum oraz Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto