Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Moskwa: Wnioskujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy

OPRAC.:
PAP
PAP
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zgodnie z projektem ustawy, jeśli w domu jest kilka źródeł ciepła, będzie można złożyć wniosek o dodatek tylko na jedno, wybrane źródło.
Zgodnie z projektem ustawy, jeśli w domu jest kilka źródeł ciepła, będzie można złożyć wniosek o dodatek tylko na jedno, wybrane źródło. Alexandra_Koch/pixabay.com
– Występujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy, jeśli mają ich kilka – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje jednorazowe dodatki o różnej wysokości dla ogrzewających się drewnem, LPG, olejem opałowym.

Rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła Sejm zająć ma się w piątek (2.09). Projekt przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na: biomasę, LPG lub olej opałowy, przy czym dla otrzymania dodatku źródła te muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

– Jeżeli ktoś w momencie składania wniosku ma wpisane do CEEB więcej niż jedno źródło ciepła, będzie mógł złożyć wniosek o dodatek tylko na jedno wybrane źródło ciepła – podkreśliła minister. – Składający wniosek, zainteresowany sam wybierze, którego źródła wniosek ten dotyczy i o jaki dodatek się stara – zaznaczyła Anna Moskwa.

Dowiedz się więcej: Sprawdź, czy dostaniesz dofinansowanie do źródła ciepła i ile może ono wynieść

Ile mają wynieść dodatki do ogrzewania?

Zgodnie z projektem dodatek wynosi 3 tys. zł w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe, dodatek wynosi 1 tys. zł. Dla ogrzewania na LPG wynosi 500 zł, a na olej opałowy – 2 tys. zł.

Dodatek węglowy a inne dodatki

Minister Moskwa podkreśliła jednocześnie, że jeżeli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie.

– Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego – wyjaśniła.

Projekt zakłada, że jedno gospodarstwo domowe – jedno- lub wieloosobowe, może otrzymać dodatek z tytułu wykorzystania wyłącznie jednego źródła ciepła. Wnioski o dodatek będą składane do samorządu. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB. (PAP)

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Moskwa: Wnioskujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy - RegioDom.pl

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto