MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz 60 lat, więc już nie musisz chodzić do ginekologa? To błąd. Zrób za darmo badanie USG, test na HPV i cytologię w mobilnym gabinecie

Monika Góralska
Opracowanie:
Prawie co trzecia kobieta po 59. roku życia nie odwiedziła ginekologa w ciągu ostatnich dwóch i więcej lat, a ok. 14 proc. nie pamięta, kiedy ta wizyta miała miejsce. Większość z nich uważa, że w tym wieku nie musi już badać się ginekologicznie. To wielki błąd.
Prawie co trzecia kobieta po 59. roku życia nie odwiedziła ginekologa w ciągu ostatnich dwóch i więcej lat, a ok. 14 proc. nie pamięta, kiedy ta wizyta miała miejsce. Większość z nich uważa, że w tym wieku nie musi już badać się ginekologicznie. To wielki błąd. freepik.com
Co czwarta kobieta po 60. roku życia nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa. Seniorki za rzadko odwiedzają ginekologów profilaktycznie. Robią to dopiero, gdy coś je zaniepokoi. Tymczasem jest wiele chorób dróg rodnych, również nowotworowych, na które są narażone. W ramach kampanii „W kobiecym interesie” w Polskę rusza Mobilny Gabinet Ginekologiczny. Każda kobieta, również niepełnosprawna, będzie mogła się przebadać za darmo. Sprawdź, czy będzie on również w Twojej miejscowości.

Spis treści

Co czwarta kobieta po 60. nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa

– W gabinetach, w których przyjmuję, do rzadkości należą wizyty kobiet w wieku 59 plus, a jeśli do nich dochodzi, to rzadko mają charakter wizyty profilaktycznej. Najczęściej przychodzą dziewczyny młode, które planują podjęcie współżycia, rozpoczęcie antykoncepcji, prowadzą ciążę i po ciąży trochę tych badań wykonują. A gdzie są te kobiety 59 plus? One przychodzą wtedy, kiedy mają problemy – mówiła ginekolog i położnik dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Potwierdzają to wyniki badania opinii na temat profilaktyki ginekologicznej przeprowadzonych przez firmę SW Research na zlecenie Fundacji Watch Health Care i firmy Gedeon Richter. Objęto nim 332 kobiet po 59. roku życia, w tym 61 kobiet ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

Wykazało ono, że prawie co trzecia kobieta nie odwiedziła ginekologa w okresie ostatnich dwóch i więcej lat, a ok. 14 proc. nie pamiętało, kiedy ta wizyta miała miejsce. Ponadto w ciągu ostatnich trzech lat 39 proc. respondentek nie miało lub nie pamięta, czy miało wykonane badanie cytologiczne, a 90 proc. nie miało (lub nie pamięta, czy miało) test na HPV (wirus brodawczaka przyczyniający się do rozwoju raka szyjki macicy).

Co czwarta respondentka stwierdziła, że z racji wieku nie widzi potrzeby wizyty u ginekologa. Najczęstszą przyczyną zaniechania badań ginekologicznych przez kobiety po 59. roku życia jest brak dolegliwości – taką odpowiedź wskazało aż 40 proc. uczestniczek badania.

Jak często się badać i jakie badania zrobić?

– Kobieta w każdym wieku powinna pójść do ginekologa przynajmniej raz w roku. Istnieją schorzenia ginekologiczne, jak na przykład stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, które przytrafiają się kobietom w wieku 35, ale również 75 lat. Coroczne kontrole spowodują, że unikniemy wielu problemów zdrowotnych – podkreśla dr Bonarek-Sztaba.

Chodzi o takie badania, jak cytologia, badanie ginekologiczne, badania USG, test na wirusa HPV. Wykonywana corocznie (a minimum raz na trzy lata) cytologia jest ważna, by wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe w szyjce macicy, a przezpochwowe USG – by wcześnie zdiagnozować na przykład raka śluzówki macicy (raka endometrium).

Według ginekolog obecnie istnieje wiele metod, które mogą zapobiegać tym problemom.

– Po 50. roku życia powinniśmy pamiętać, że kobieta się zmienia, że będzie inaczej funkcjonowała. Często boi się, że przy badaniu będzie ją bolało. A boli dlatego, że z czasem śluzówka pochwy robi się atroficzna – tłumaczy ginekolog.

Dzieje się tak z powodu niedoborów hormonów. Ekspertka dodała, że rozwiązaniem jest na przykład stosowanie preparatów nawilżających. Dodatkowo można korzystać z fizjoterapii czy ginekologii estetycznej, gdy zaczyna się problem obniżenia ścian pochwy, zmniejszenia napięcia dna miednicy i nietrzymanie moczu. Lekarze często proponują pacjentkom także hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Przebadaj się za darmo w Mobilnym Gabinecie Ginekologicznym

– Badanie zrealizowane przez naszą fundację (...) potwierdziło, że my, kobiety, niestety wciąż zbyt często nie widzimy potrzeby zadbania o siebie. Chodzimy do lekarza z mężem, z dziećmi, z wnukami; wiemy, że same ze sobą też powinnyśmy, ale ciągle jest coś ważniejszego – oceniła Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care.

Kampania „Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie”, której piątą edycję zainaugurowano w środę 24.05, ma zachęcać kobiety do dbania o swoje zdrowie i regularnego odwiedzania ginekologa. Aby ułatwić kobietom badanie się, już 27 maja wyrusza w trasę Mobilny Gabinet Ginekologiczny kampanii, który odwiedzi osiem miast w trzech województwach: łódzkim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Można w nim będzie skorzystać z darmowych konsultacji ginekologicznych oraz badań takich, jak cytologia, USG i test na HPV, a także z konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Badanie będzie dostępne dla wszystkich kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+. Gabinet dostosowany jest również do osób z niepełnosprawnościami.

Harmonogram trasy gabinetu:

  • Łódź – 27 maja,
  • Zduńska Wola – 28 maja,
  • Zielona Góra – 2 czerwca,
  • Międzyrzecz – 3 czerwca,
  • Strzelce Krajeńskie – 4 czerwca,
  • Szczecin – 9 czerwca,
  • Świnoujście – 10 czerwca,
  • Międzyzdroje – 11 czerwca.

Jak przypomniała Kruszewska, Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 r. 1 na 6 osób na świecie będzie miała co najmniej 60 lat. Obecnie w Polsce żyje 5,5 mln kobiet w wieku senioralnym, a z uwagi na starzejące się społeczeństwo panie w tym wieku będą stanowiły 22,2 proc. ogółu ludności kraju.

– Żyjemy dłużej, ale żebyśmy mogli cieszyć się dłużej jakością tego życia, musimy o siebie zadbać – podsumowała Kruszewska.

(PAP)
Joanna Morga
jjj/ zan/ mg

Źródło: W Kobiecym Interesie 2023 zdrowaona.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wsparcie dla osób starszych

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz 60 lat, więc już nie musisz chodzić do ginekologa? To błąd. Zrób za darmo badanie USG, test na HPV i cytologię w mobilnym gabinecie - Strona Zdrowia

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto