Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Macewa wróciła na cmentarz żydowski w Kraśniku. Latami tkwiła w chodniku

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/facebook.com (screen)
Kraśnik co jakiś czas dostarcza niezwykłych odkryć. Przed miesiącem informowaliśmy o znalezionym podczas prac ziemnych średniowiecznym toporze. Tym razem znalezisko było znane od przeszło trzech lat, jednak dopiero teraz udało się wydobyć je z ziemi i przenieść we właściwe miejsce.

– W 2018 r. Marian Rydzewski ze Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pokazał mi zrujnowany pustostan przy ul. Bagno i chodnik prowadzący do niego. Jego dawno nieżyjąca właścicielka miała użyć jednej z płyt grobowych z cmentarza żydowskiego przy ul. Szewskiej jako podbudowy owego chodnika. Faktycznie spod popękanego, starego betonu wystawał fragment steli nagrobnej. Przyrzekłem sobie wówczas, że kiedyś wydobędę ją i przeniosę tam, gdzie jej miejsce – wspomina Dominik Szulc, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego

Po odnalezieniu właściciela posesji i uzyskaniu od niego zgody, rozpoczęły się przygotowania do przeniesienia fragmentu płyty nagrobnej. O tym zamiarze zostały poinformowany Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Wydział Budownictwa Starostwa kraśnickiego.

– Wreszcie podczas środowego porządkowania kirkutu przy ul. Szewskiej (9 czerwca - przyp. red.), wyposażony w mało specjalistyczny, ale praktyczny sprzęt wyrwałem w końcu macewę z chodnika, pod którym spoczywała zapewne kilka dekad. Zrobiłem to, co przyrzekłem 3 lata temu – napisał Dominik Szulc na Facebooku.

Płyta nagrobna oraz fragment rogu tej lub innej trafiły na porządkowany cmentarz żydowski. Spoczęła pod pomnikiem ofiar Holocaustu z 1946 r.

Fotografie odkrycia Dominik Szulc przesłał prof. Andrzejowi Trzcińskiemu, emerytowanemu judaiście z Pracowni Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie. Z ustaleń badacza wynika, że jest to środkowa część steli z ok. 1900 r.

Widoczny na niej tekst w tłumaczeniu na język polski brzmi:

„Tu [pochowa...]
... szkoda dla nas ...
... dzień zabrania ...
... płacze ...”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto