Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Lekarze i pielęgniarki szkolą się z obsługi robota Da Vinci

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
W szpitalu przy al. Kraśnickiej rozpoczęły się szkolenia dla personelu medycznego z wykorzystaniem robota operacyjnego Da Vinci. Pierwszy zabieg ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie pierwszą placówką medyczną w regionie, która wykona operację z użyciem własnego robota Da Vinci. Zanim to jednak nastąpi chirurdzy, anastezjolodzy, pielęgniarki i personel pomocniczy przystąpili do trzymiesięcznego szkolenia. Poznają na nim zasady pracy robota. Szkolenia obejmują także wizyty w innych ośrodkach, a także zabiegi wykonywane przy wsparciu certyfikowanych dla tego systemu lekarzy.

Szkolenie zakończy się uzyskaniem certyfikatu. – Proces edukacji chirurgów jest ujednolicony przez producenta na całym świecie. To oznacza, że lubelscy chirurdzy będą takimi samymi specjalistami w chirurgii robotycznej, jak lekarze np. w Nowym Jorku – tłumaczy dr Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. I wyjaśnia, że system chirurgii robotycznej Da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta.

– Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez ośmiomilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych – wylicza dr Piasecka.

System Da Vinci jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wynalazków światowej inżynierii medycznej. Szpital wojewódzki kupił w lutym jego najnowszy model, który został wyposażony w zintegrowany stół chirurgiczny, system dziesięciokrotnego powiększenia obrazu, także w wersji trójwymiarowej. Koszt całości to prawie 15 mln zł. Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To oznacza, że zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin. Lekarze i pielęgniarki szkolą się z obsługi robota Da Vinci - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto