Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Zaczęły się zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Sprawdzamy, jak przebiegają w naszym województwie

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Osoby po czterdziestce będą mogły skorzystać z szerszej profilaktyki, a te przed załapią się na badania w kierunku chorób, które powodują najwięcej zgonów w Polsce. Nie wszystko jednak ruszyło zgodnie z planem.

Zmiany weszły w życie z początkiem lipca. Jak zapowiedział minister zdrowia, są wstępem do reorganizacji, która czeka nas jesienią. Póki co najbardziej istotne są dwie. Pierwsza nie jest nowością dla lekarzy rodzinnych i części czterdziestolatków – chodzi o program „Profilaktyka 40 plus”. Jego oferta poszerzyła się o dziewięć dodatkowych badań, które do tej pory mógł zlecać tylko lekarz specjalista. Wśród nich są m.in. szybki test wykrywający antygen paciorkowca czy badania na przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.

– Nowe badania wymagają od nas zakontraktowania z laboratoriami i zakupienia sprzętu, żeby je wykonywać. Niektóre przychodnie robiły je komercyjnie, więc u nich sprzęt jest i zaczną wcześniej. Pozostali muszą go dopiero kupić, a że wycena jest nie za dobra, musimy mocno negocjować. Do tego trzeba czasu. Powszechnie zacznie to działać bliżej sierpnia i taki termin sugerowaliśmy – przyznaje Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak przyznaje, jest jeszcze jedna usterka.

– Od samego wydania dokumentu przez ministra nic się nie zmienia. Czekamy na dokończenie zmian informatycznych w systemie. Trwają w nim prace i nie mogę pobrać pełnej listy pacjentów, które wg niego podlegają programowi. Jak mam 3 600 pacjentów, to nie będę sprawdzał po jednym, tylko czekam, aż system wygeneruje listę. Spodziewam się, że będzie na niej ok. 1000 osób – mówi Zieliński.

„Profilaktyka 40 plus” jest realizowana w 60 podmiotach w naszym województwie, a NFZ zachęca pozostałe do dołączenia do tego grona. Program został przedłużony do końca roku.

Drugą istotną zmianą ma być poszerzenie grona osób uprawnionych do skorzystania z darmowej profilaktyki chorób układu krążenia, które od lat plasują się w czołówce najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Teraz mogą z niego korzystać osoby już w wieku 35 lat, a nie jak dotąd od 55. roku życia.

Pozostałe zmiany wejdą w życie jesienią. Będą dotyczyły przede wszystkim usprawnienia leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą. Plan zakłada, że nie będą już musiały krążyć po systemie ochrony zdrowia dzięki konsultacjom na linii lekarz rodzinny-lekarz specjalista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Zaczęły się zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Sprawdzamy, jak przebiegają w naszym województwie - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto