Lubelscy terytorialsi pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zobacz zdjęcia

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Wojsko Obrony Terytorialnej
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia są zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Terytorialsi m.in. wspierają punkty recepcyjne, informacyjne, pomagają w rozładunku pomocy humanitarnej oraz transporcie uchodźców.

- Codziennie do wsparcia administracji publicznej i samorządu lokalnego delegowanych jest ponad 100 żołnierzy z lubelskiej brygady. Terytorialsi są dyspozycyjni całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zaangażowanie to w każdej chwili może ulec zwiększeniu, jeśli będzie takie zapotrzebowanie - poinformowała por. Marta Gaborek, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają 9 punktów recepcyjnych w naszym regionie. Terytorialsów możemy spotkać w:

  • Lublinie,
  • Dorohusku,
  • Dołhobyczowie,
  • Horodle,
  • Lubyczy Królewskiej,
  • Hrubieszowie,
  • Chełmie,
  • Tomaszowie Lubelskim,
  • Zamościu.

Do ich zadań należy rejestracja uchodźców, wypełnianie dokumentacji, udzielane niezbędnych informacji, a także kierowanie ruchem.

- Kolejne miejsca, gdzie terytorialsi czekają z pomocą to punkty informacyjne. Osoby potrzebujące pomocy po przybyciu do Polski otrzymują niezbędne informacje na temat wsparcia, jakie im przysługuje. Terytorialsi zajmują się, m.in. dystrybucją posiłków i ciepłych napojów. Żołnierzy OT można spotkać, m.in. na dworcu PKP w Chełmie, gdzie pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym, niepełnosprawnym i matkom z dziećmi - podkreśla Gaborek. I dodaje, że każdej doby żołnierze odbierają tam ponad 4 tysiące uchodźców.

Żołnierze pomagają także w punktach przekazywania pomocy humanitarnej w Lublinie. Praca terytorialsów polega na rozładunku transportów z darami, ich segregacji, a następnie załadunku na transporty, które docierają do potrzebujących.

- Lubelska brygada udostępniła również autokary z kierowcami, którymi uchodźcy są transportowani z punktów recepcyjnych do miejsc czasowego przebywania na terenie naszego kraju - podsumowuje Gaborek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Materiał oryginalny: Lubelscy terytorialsi pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie