Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy strażacy podsumowali 2021 rok. Na terenie Lublina i powiatu lubelskiego interweniowali łącznie 6,4 tys. razy

PW
Akcja gaśnicza pożaru, jaki wybuchł w budynku komunalnym przy ul. Wrońskiej 5B w Lublinie była jedną z najdłużej prowadzonych interwencji lubelskich strażaków w 2021 roku
Akcja gaśnicza pożaru, jaki wybuchł w budynku komunalnym przy ul. Wrońskiej 5B w Lublinie była jedną z najdłużej prowadzonych interwencji lubelskich strażaków w 2021 roku Małgorzata Genca/archiwum
To był pracowity rok dla lubelskich strażaków. W 2021 r. druhowie z Lublina i powiatu lubelskiego wyjeżdżali do 6401 interwencji.

Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, w 2021 r. w mieście doszło do 691 pożarów, w których zginęły 3 osoby, a 33 zostały ranne (w tym 3 dzieci). Z kolei w powiecie lubelskim w ubiegłym roku odnotowano 457 pożarów, których bilans to 2 ofiary śmiertelne i 9 rannych, w tym jedno dziecko.

- W wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych na terenie Lublina i powiatu lubelskiego w 2021 roku odnotowaliśmy cztery ofiary śmiertelne, a jeden zgon nastąpił w związku z pożarem samochodu, do jakiego doszło w następstwie wypadku drogowego - precyzuje st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. - Sześć osób zostało poszkodowanych w pożarach powstałych w wyniku wypadków drogowych, a jedna osoba została ranna w wyniku pożaru w kościele. Pozostałe 35 osób zostało poszkodowanych w pożarach budynków mieszkalnych - wylicza.

Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, ogień najczęściej pojawiał się w budynkach mieszkalnych (353 pożary). Strażacy 232 razy musieli interweniować przy wypalaniu traw i nieużytków rolnych w rejonie powiatu lubelskiego, a 215 razy w przypadku pożarów wiat śmietnikowych. 101 interwencji dotyczyło natomiast pożarów pojazdów.

Strażackie interwencje przy innych zagrożeniach

W Lublinie 2942 strażackie interwencje dotyczyły miejscowych zagrożeń (chodzi tutaj m.in. o wypadki drogowe, prace przy usuwaniu skutków wichury, czy czynności podejmowane przez strażaków w związku z walką z koronawirusem), zaś 543 zgłoszenia zakwalifikowano jako alarmy fałszywe. W powiecie lubelskim odnotowano interwencje przy 1685 miejscowych zagrożeniach i 83 fałszywe alarmy.

Szczegółowe statystyki dotyczące strażackich interwencji w Lublinie i powiecie lubelskim związanych z miejscowymi zagrożeniami prezentują się następująco:

  • usuwanie skutków silnego wiatru - 1043,
  • usuwanie skutków intensywnych opadów atmosferycznych - 329,
  • wypadki, kolizje - 1018,
  • na akwenach - 38,
  • zaangażowanie w działania związane z epidemią koronawirusa (m.in. transport osób do punktów szczepień, zaangażowanie w transport tlenu do szpitali, przewóz personelu medycznego) - 440,
  • chemiczne - 117,
  • nietypowe zachowania się zwierząt - 260,
  • inne - 1382.

- Podczas interwencji dotyczących miejscowych zagrożeń w ubiegłym roku odnotowaliśmy 9 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, 4 osoby zmarły w wyniku utonięcia, a 8 osób straciło życie w innych zdarzeniach, przy których interweniowaliśmy - wylicza rzecznik KM PSP Lublin.

- Jeśli chodzi o rannych, to 645 osób było poszkodowanych w wypadkach, 77 w innych zdarzeniach, a 22 osoby zostały poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla - precyzuje Szacoń.

Wśród największych akcji lubelskich strażaków w ubiegłym roku można wyróżnić:

  • pożar hali magazynowej przy ul. Smoluchowskiego w Lublinie, do którego doszło 19 stycznia - z ogniem przez 6 godzin walczyło tu 20 zastępów straży pożarnej (58 strażaków), a straty powstałe w wyniku wybuchu ognia oszacowano na 600 tys. zł;
  • pożar budynku komunalnego przy ul. Wrońskiej w Lublinie (2 marca) - akcja gaśnicza trwała 12,5 godziny, na miejscu pracowało 19 zastępów straży pożarnej (60 strażaków). W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały ranne, a straty wyceniono na 1 mln zł;
  • pożar bel słomy w miejscowości Stary Gaj (gm. Wojciechów), do jakiego doszło 14 października - na miejscu pracowało 35 zastępów strażaków (120 strażaków), akcja gaśnicza trwała 10 godzin;
  • pożar szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów w Lublinie (5 listopada) - na miejscu pracowało 26 zastępów (82 strażaków);
  • pożar masarni w Niedrzwicy Dużej (15 grudnia) - akcja gaśnicza, w której uczestniczyło 9 zastępów straży pożarnej (44 strażaków) trwała 5 godzin.

W minionym roku liczne interwencje dotyczyły ponadto usuwania skutków nawałnic przez strażaków. To m.in.:

  • 25-26 czerwca - 90 interwencji (głównie w gm. Bełżyce);
  • 26 czerwca - walka z lokalnymi podtopieniami posesji, dróg i pól uprawnych w miejscowościach: Ponikwy, Targowisko, Wólka Ponikiewska, Zakrzew, Zakrzew-Kolonia. W wypompowywanie wody z zalanych terenów zaangażowało się łącznie 80 strażaków (zarówno z jednostek KM PSP, jak i ochotniczych straży pożarnych);
  • 17-20 sierpnia - 74 interwencji, głównie na terenie Lublina oraz gmin: Niedrzwica, Konopnica, Niemce;
  • 25 sierpnia - walka z podtopieniami na terenie Lublina i powiatu lubelskiego przyniosła 158 interwencji. - 131 razy interweniowaliśmy w celu wypompowania wody z zalanych budynków, dróg lub posesji. 27 razy strażacy wyjeżdżali do drzew lub gałęzi powalonych na szlaki komunikacyjne - wylicza Szacoń.

Łącznie lubelscy strażacy interweniowali w ubiegłym roku 6401 razy. To niewiele mniej niż w 2020 r., kiedy to wyjeżdżali do 6449 różnych interwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto