Kto podbije Ziemię Audiobooki o pierwszym kontakcie

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA
Inteligentne jaszczury, obce supercywilizacje, tajemnicze jezioro-planeta czy niezidentyfikowane obiekty latające? Jak wyobrażano sobie pierwszy kontakt z istotami pozaziemskimi? A co, jeśli spotkania z obcymi cywilizacjami nie idą tak łatwo, jak sobie to wyobrażamy i wcale nie chodzi o inwazyjne nastawienie przybyłych? Zapraszamy w podróż po najciekawszych bliskich spotkaniach trzeciego stopnia!

Piknik na skraju drogi” Arkadij i Boris Strugaccy, czyta: Marcin Popczyński
Zaczynamy tajemniczo, tak jak tajemnicza jest Strefa Lądowa, centralny teren kultowej powieści braci Strugackich. To tam doszło do inwazji obcej supercywilizacji, jednak nikt nie jest pewien, kim ta cywilizacja była, jak wyglądała i czym się wyróżniała. Strefa ma miano “skażonej”, a wokół niej powstał Międzynarodowy Instytut Cywilizacji Pozaziemskich. Po kosmitach pozostały tylko tajemnicze przedmioty, po które do Strefy wychodzą tylko specjalnie wyszkoleni stalkerzy. Strefa nieprzerwanie od lat jest badana, ale wszystkie teorie na jej temat pozostają w sferze domysłów. Możliwe, że badane przedmioty, które są zdobywane w wielkim trudzie i z narażeniem życia, są tylko odpadkami - pozostałościami po tytułowym pikniku, który kosmici urządzili sobie podczas swojej podróży. Ale czy nawet w kosmosie ludzkie nawyki są aż tak dobrze znane? Audiobook czyta Marcin Popczyński.

Inwazja jaszczurów” Karel Čapek, czyta: Artur Ziajkiewicz
Absolutnie szalona antyutopia Karela Čapka pokazuje obcą cywilizację na prześmiewczym i dowcipnym tle. Aktualna 80 lat temu i dzisiaj, opowiada o odkryciu nowego gatunku wielkich, niezwykle inteligentnych płazów. Konsekwencje są znaczące: pracowite płazy stają się masowo i bezwzględnie wykorzystywaną tanią siłą roboczą oraz ważnym elementem wyścigu zbrojeń. Prowadzi to do przemysłowej rewolucji, a w tekście Čapka odnajdujemy żarłoczny kapitalizm, naukę, media, faszyzm, rasizm i komunizm, aktualne do dziś, mimo że książka powstała dzień przed wybuchem II wojny światowej. Na tym polega talent pisarza sci-fi: wszystko wie wcześniej. W tym przypadku możemy dostrzec swoje prawdziwie ludzkie oblicze, które wykorzystuje wszystko, co tylko stanie mu na drodze.

Historia twojego życia” Ted Chiang, czytają: Albert Osik i Joanna Gajór
Ciekawy przykład pierwszego kontaktu znajdziemy w “Historii twojego życia” Teda Chianga. Jedno z opowiadań opisuje lądowanie kosmitów, wielkie historyczne wydarzenie, na które wszyscy czekają z niecierpliwością, a kiedy do niego dochodzi… Okazuje się, że nikt nie potrafi się z obcymi dogadać. We wszystkich wysokobudżetowych filmach kosmici już wykształcili odpowiednie “tajemnicze narzędzia” (lub ryby, jak w przypadku Douglasa Adamsa) do porozumiewania się z innymi gatunkami. Ale właściwie skąd pewność, że coś takiego się wydarzy? Z tego powodu wojsko sprowadza osobę, której raczej nie zobaczymy w hollywoodzkich historiach: lingwistkę.

“Niezwyciężony” Stanisław Lem, czyta: zespół lektorów
Opuśćmy na chwilę Ziemię i spotkajmy się z obcą cywilizacją na odległej planecie. “Niezwyciężony” to doskonała space opera napisana przez naszego mistrza gatunku, Stanisława Lema. Może nie mamy do czynienia z obcą cywilizacją w stylu humanoidalnych zielonych stworów, ale populacja mikroautomatów niszczących wszelkie myślenie czyni tę powieść jeszcze bardziej wyjątkową. Dla zbiorów Lemoteki została nagrana w superprodukcji, z Krystyną Czubówną w roli narratorki, a towarzyszą jej najlepsze polskie głosy: Daniel Olbrychski, Marcin Kowalczyk, Arkadiusz Jakubik czy Eryk Lubos. Muzyka została stworzona specjalnie na potrzeby produkcji przez alternatywny zespół Ścianka i jeszcze po skończeniu lektury długo zostaje w pamięci. W tej superprodukcji słuchawki są praktycznie niezbędne, by poczuć się w centrum akcji - tekst został nagrany w technice binauralnej, która przy odtwarzaniu pozwala uzyskać idealną symulację przestrzeni.

“Autostopem przez galaktykę” Douglas Adams, czyta: Maciej Więckowski
Ale może być po prostu tak, że obudzimy się w pewnego dnia, gdy nic nie idzie po naszej myśli i okazuje się, że obca cywilizacja zaparkowała nad naszą planetą i właśnie zamierza ją zniwelować, bo na jej miejscu ma powstać międzygalaktyczna autostrada. Ot, zwykły czwartek. Kultowa powieść Douglasa Adamsa o podróżach na gapę przez galaktykę w końcu doczekała się wersji audio w fantastycznej interpretac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto podbije Ziemię Audiobooki o pierwszym kontakcie - Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie