MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Prowadził nielegalną fabrykę środków ochrony roślin

red
Ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin. To wszystko ujawnili policjanci z Lublina i Kraśnika na posesji 37-latka w powiecie kraśnickim, gdzie działała nielegalna "fabryka" środków ochrony roślin.

- Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie którzy analizowali treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników, natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen - opowiada Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

Okazało się, że były to podróbki, które oszuści sprzedawali jako produkty markowych firm. - Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy kupując te produkty sądzili, że kupują oryginalny towar dopuszczony do użycia poza terytorium RP - dodaje Laszczka-Rusek.

Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny

W środę policjanci weszli na teren jednej z posesji w powiecie kraśnickim należącej do 37-letniego mężczyzny. Odkryli tam linię produkcyjną służącą do łączenia komponentów chemicznych i umieszczania ich w opakowaniach imitujących produkty oryginalne. - Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin - wylicza Laszczka-Rusek.

Przestępcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, które nie były przebadane pod względem szkodliwości i toksyczności. Dlatego podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. - Stosowanie takich środków prawdopodobnie nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów, ale mogło przynosić szkody w uprawach rolnych - tłumaczy Renata Laszczka-Rusek.

Funkcjonariusze ustalają, jak długo trwał przestępczy proceder oraz ile osób kupiło podróbki. Ustalają też osoby, które mają związek z tym procederem i szacują zyski, jakie mogli osiągnąć oszuści ze sprzedaży.

***
By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów policjanci radzą stosować się do kilku zasad:

- Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
- Zawsze unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne by być prawdziwe!
- Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
- Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku!
- Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto