Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Powstał pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu. Przyjdź na promocję książki

SM
Wtorkowe spotkanie poprowadzi Marcin Urynowicz, redaktor książki. Rozpocznie się ono o godz. 13:00 w sali konferencyjnej oddziału w Kraśniku przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 2. Wstęp wolny.
Wtorkowe spotkanie poprowadzi Marcin Urynowicz, redaktor książki. Rozpocznie się ono o godz. 13:00 w sali konferencyjnej oddziału w Kraśniku przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 2. Wstęp wolny. materiały promocyjne
"Ale jednak czuję i żyję... Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu" - pod takim tytułem wydano książkę będącą szczególnym zapisem świadka niemieckich zbrodni, któremu udało się przeżyć zagładę. We wtorek odbędzie się oficjalna promocja książki w sali konferencyjnej kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.

Autorem wspomnień jest Marceli Stark (1908-1974). - To jeden z wybitniejszych matematyków polskich, którzy po 1945 roku odbudowywali środowisko matematyczne w kraju. Urodzony we Lwowie został w czasie okupacji schwytany przez Niemców i uwięziony m.in. w obozie pracy w Budzyniu (dzisiaj część Kraśnika) - informuje Maciej Steppa z Instytutu Pamięci Narodowej.

Stark swoje wspomnienia spisywał zaraz po zakończeniu wojny, kiedy jeszcze pamięć o zbrodniach była świeża. Są one próbą rozliczenia się z przeszłością i ułożenia sobie życia na nowo.

Książka, której promocję zaplanowano na wtorek, 29 stycznia, zawiera również korespondencję Marcelego Starka i inne dokumenty, które po nim pozostały. Dobrze opracowany i rozbudowany wstęp przybliża czytelnikowi nie tylko autora wspomnień, ale też historię mało znanego szerszemu ogółowi społeczeństwa obozu pracy w Budzyniu. W publikacji wykorzystano również reprodukcje materiałów archiwalnych z zasobu oddziału w Kraśniku.

- Podczas promocji będzie można nabyć wspomnianą książkę oraz nowości Centrali IPN w cenach promocyjnych - dodaje Maciej Steppa.

Spotkanie poprowadzi Marcin Urynowicz, redaktor książki. Rozpocznie się ono o godz. 13:00 w sali konferencyjnej oddziału w Kraśniku przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 2. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebook'u!

>>>Rocznica katastrofy smoleńskiej w starej części Kraśnika ZDJĘCIA<<<
>>>W dzielnicy fabrycznej Kraśnika uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej ZDJĘCIA<<<
>>>Kraśnik pamięta o zbrodni katyńskiej ZDJĘCIA<<<

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto