18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik pamięta o zbrodni katyńskiej ZDJĘCIA

Sandra Michalewska
W Kraśniku otwarto wystawę "Tylko guziki nieugięte?" poświęconą pamięci o Katyniu.

Podczas wernisażu wystawy zorganizowanej przez Światowy Związek Młodzieży Armii Krajowej, Miejską Bibliotekę Publiczną w Kraśniku, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku oraz Archiwum Państwowe w Lublinie o. w Kraśniku można było m.in. wysłuchać wierszy o tematyce mordu katyńskiego w wykonaniu recytatorek z Kraśnickiego Klubu Poetyckiego. Potem wystąpili Daniel Sagan i Dariusz Szymański, którzy zaprezentowali utwory muzyczne o tematyce katyńskiej.

Na planszach wystawy można znaleźć kilkadziesiąt nazwisk osób z terenu powiatu kraśnickiego, które zginęły w straszliwej zbrodni. - Nie ma tu wszystkich nazwisk. Do niektórych nawet nie dotarliśmy. Ale liczymy na to, że kraśniczanie, którzy będą oglądać tę wystawę pomogą nam w zdobyciu kolejnych informacji - mówił podczas wernisażu Jarosław Cybulak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

- Niektóre z przedstawionych na planszach osób są dobrze znane, inne nieco mniej. Wielu szczegółów nie zamieściliśmy. Naszym zamysłem było zaprezentowanie grupy ludzi, która stanowi pewien symbol. Symbol tych wszystkich osób, które padły ofiarą zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego - wyjaśniał Jarosław Cybulak.

Wystawę można podziwiać do 30 kwietnia br. w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.


Do zbrodni w Katyniu doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Do niewoli dostało się ok. 15 tysięcy oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu, jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego, zapadła na najwyższym szczeblu.
Decyzją z 5 marca 1940 roku w Katyniu, Charkowie i w Kalininie NKWD zamordowało na rozkaz Stalina 15 tysięcy polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych oraz 7 tysięcy cywilów. Każdy z nich został zamordowany strzałem w tył głowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto