Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół katolicki policzył wiernych. Jest ich znacznie mniej. Jak wypadła archidiecezja lubelska?

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC opublikował raport obrazujący życie religijne Polaków w 2021 r.. W porównaniu z 2019 r. w całym kraju znacząco zmniejszyła się liczba osób uczęszczających na msze święte i przystępujących do komunii świętej. Spadki nie ominęły również archidiecezji lubelskiej.

Dane zaprezentowane przez kościelny ośrodek statystyczny pochodzą z badania praktyk niedzielnych przeprowadzonego 26 września 2021 r. Dotyczą one osób uczestniczących w mszach świętych ("dominicantes") i przyjmujących tego dnia komunię ("communicantes"). Z lektury rocznika statystycznego instytutu wynika, że tamtej niedzieli wskaźnik "dominicantes" w skali całego kraju wyniósł 28,3 proc., z kolei "communicantes" 12,9 proc. Dane z archidiecezji lubelskiej przedstawiają się niemal identyczne w zestawieniu z danymi ogólnopolskimi. Świątynie nawiedziło wówczas 28 proc. wiernych, a do komunii przystąpiło 14,9 proc. Dla porównania, w 2019 r. wskaźniki dla kraju wyniosły odpowiednio 36,9 proc. i 16,7 proc, zaś dla archidiecezji lubelskiej 37 proc. i 19,5 proc.

Diecezja zamojska-lubaczowska (w jej skład wchodzi ok. 140 parafii znajdujących się na terenie woj. lubelskiego) uplasowała się na 5. miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wskaźnik "communicantes" (17,9 proc.).

Jak podkreśla ISKK wpływ na rezultaty badania miały obowiązujące wtedy w kraju obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

- Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa - przypominają autorzy raportu

Zdaniem ks. Adama Jaszcza, rzecznika archidiecezji lubelskiej, spadek liczby osób uczestniczących w praktykach religijnych, który pojawił się bezpośrednio po pandemii, obnażył w pewien sposób genezę przeżyć religijnych części społeczeństwa, którym często towarzyszą infantylne motywacje:

- Przejawia się to w myśleniu, że należę do Kościoła, jeśli jest to dobrze odbierane, jeśli Kościół ma problemy, wypisuję się z niego jak z jakiegoś koła zainteresowań. Albo w czasie pandemii zostałem w domu, nic mnie złego nie spotkało, więc nie musze chodzić do kościoła - mówi.

W jego opinii inną przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępująca sekularyzacja społeczeństw Europy:

- Wszystkie te powody muszą być rozeznane przez Kościół i traktowanie poważnie jako wyzwania duszpasterskie. Laicyzm nie ma żadnej sensownej propozycji w sferze wartości i sacrum - zaznacza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół katolicki policzył wiernych. Jest ich znacznie mniej. Jak wypadła archidiecezja lubelska? - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto