Koronawirus w Polsce: 1 mld zł na wsparcie dla gmin położnych na terenach górskich. Które gminy otrzymają wsparcie? Szczegóły programu

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus w Polsce: 1 mld zł na wsparcie dla gmin położnych na terenach górskich. Które gminy otrzymają wsparcie? Szczegóły programu
Koronawirus w Polsce: 1 mld zł na wsparcie dla gmin położnych na terenach górskich. Które gminy otrzymają wsparcie? Szczegóły programu tomasz czachorowski/polska press
Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich ma otrzymać pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Które gminy znajdą się na tej liście? Jakie będą kryteria? Ile pieniędzy mogą dostać?

Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich ma otrzymać pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy będą mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości - zapowiada rząd.

Wsparciem z budżetu państwa mają zostać objęte gminy, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

 • w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie
 • Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste
 • przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
 • leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
 • przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
 • przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
 • nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów, czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.

Instrument I:

Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

Instrument II:

Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

 • szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
 • placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
 • parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
 • skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
 • infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

W przypadku, gdyby wnioski gmin przekroczyły wartość 1 mld zł, wsparcie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu tak, aby zapewnić nieprzekroczenie tej kwoty.

Rząd zajmie się uchwałą w najbliższych dniach. Program opiewa na 1 mld zł i ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r.

Gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Następnie premier będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce: 1 mld zł na wsparcie dla gmin położnych na terenach górskich. Które gminy otrzymają wsparcie? Szczegóły programu - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie