Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkursy, konferencje, edukacja i pielgrzymka. Zaczyna się akcja na rzecz pszczół

Redakcja
Urząd marszałkowski wspólnie z ponad 40 partnerami rozpoczyna akcję „Lubelskie - wspólnie dla pszczół”. Udział w niej bierze też „Kurier Lubelski".

W tej akcji chodzi o uratowanie pszczół. Zagrażają im nie tylko choroby, ale też opryski na polach. Rolnicy często nie mogą porozumieć się z pszczelarzami i prowadzą opryski środkami chemicznymi, kiedy akurat nad roślinami latają pszczoły.

Podpisany w poniedziałek list intencyjny, jest pierwszym krokiem do przeprowadzenia szerokiej akcji, która ma pomóc pszczołom.

- Rolnicy powinni się porozumieć z pszczelarzami, bo wytrucia pszczół są natychmiastowym powodem obniżenia plonów. Gdyby rolnicy dokładniej przestrzegali przepisów używania środków chemicznych, to sytuacja wyglądałaby inaczej - mówił w poniedziałek Zbigniew Kiernicki, prezes lubelskiego koła pszczelarzy.

– Z dogadywaniem się między rolnikami a pszczelarzami jest różnie. Jednym się to udaje, inni to lekceważą. Prowadzimy różne akcje uświadamiające, rolnicy są szkoleni, ale ważne jest, aby takie uzgodnienia były przestrzegane – dodaje.

Jednak z perspektywy Gustawa Jędrejka, prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej, sytuacja jest trochę inna. – Dużo się mówi o upadku pszczół spowodowanym przez rolników, a nie jest tak do końca. Sami pszczelarze, wożąc po całej Polsce pasieki, bo takich przenośnych jest coraz więcej, łatwiej narażeni są na różne szkodniki i choroby – oceniał i dodał: - Rzeczywiście rolników trzeba edukować i takie działania jako izba podejmujemy.

Właśnie na edukacji skupi się akcja „Lubelskie - wspólnie dla pszczół”. Urząd marszałkowski z ponad 40 partnerami, wśród których jest też „Kurier Lubelski”, będzie prowadził szereg działań. Część z nich będzie skierowana do dzieci, inne do dorosłych.

– Do rolników, sadowników, ogrodników i działkowców. Będziemy im przypominać o zasadach stosowania środków ochrony roślin – wyjaśniał członek zarządu województwa, Sebastian Trojak. – Będziemy się też włączali w promocję pszczelarstwa. Przede wszystkim będziemy mówili o znaczeniu pszczoły dla gospodarki, środowiska i człowieka – opisywał.

W ramach akcji będą organizowane konkursy dla dzieci, działania plakatowe, konferencje branżowe i szkoleniowe. – 31 maja będziemy chcieli zorganizować miodobranie w Pszczelej Woli, bo chcemy wzmocnić jej znaczenie w Polsce i Europie. 25 października planujemy zorganizować podsumowanie sezonu pasiecznego połączonego z pielgrzymką do Żabiej Woli, gdzie znajdują się relikwie św. Ambrożego – wyliczał Trojak.

Św. Ambroży to patron pszczelarzy.

Akcja ma pochłonąć 300 tys. zł do końca roku.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konkursy, konferencje, edukacja i pielgrzymka. Zaczyna się akcja na rzecz pszczół - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto