Krzysztof Szuptarski
Biegacz SKB Kraśnik - Kamil Jastrzębski (z lewej), zdobył w 2020 roku swój kolejny medal w imprezie rangi mistrzowskiej matariały prywatne
Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) wywalczył srebrny medal na dystansie 8 km, podczas mistrzostw Polski seniorów w biegach przełajowych, rozegranych w Kwidzynie. Kraśniczanin 8-kilometrową trasę pokonał w czasie 23.45, przegrywając tylko z Tomaszem Grycko, reprezentującym barwy klubu sportowego Bliza Władysławowo (23.34). Brąz przypadł natomiast Błażejowi Brzezińskiemu z Zawiszy Bydgoszcz (24.16).

‒ Jadąc do Kwidzyna miałem jeden cel, porządnie się zmęczyć. Bez kalkulacji, kontroli tempa i zbędnego rozmyślania, po prostu biec po swoje. Trasa wydawała się stosunków szybka. Okrążenie liczyło kilometr, około 200 m łagodnego trawiastego podbiegu, 350 m twardego podłoża i jakieś 450 m grząskiego piachu ‒ mówi Kamil Jastrzębski, zawodnik SKB Kraśnik.

‒ Po strzale startera zostałem trochę z tyłu i musiałem przyspieszyć, żeby wysunąć się na czub stawki. Rozpędzając się objąłem prowadzenie, a na "pakę" zabrało się kilku zawodników. Czułem się bardzo dobrze, pracowałem luźno na nogach i trzymałem własny rytm. Pętle mijały mi naprawdę szybko. Wbiegając na czwarte okrążenie usłyszałem, że na prowadzeniu niezmiennie Jastrzębski, a tuż za nim podąża Grycko, zostało ich dwóch Postanowiłem więc, że przypuszczę atak na 6 km i spróbuje się urwać. Na moje nieszczęście Tomek zaatakował chwilę wcześniej, szarpiąc na kończącym piątą pętlę podbiegu i zyskał około 4-5 metrów przewagi. Próbowałem nadrabiać stracony dystans, jak tylko mogłem, ale zabrakło trochę sił w końcówce ‒ dodaje.

To trzeci srebrny krążek Kamila Jastrzębskiego w tym roku, w imprezie rangi mistrzostw kraju. 11 listopada na Torze Poznań biegacz z Kraśnika został wicemistrzem Polski seniorów w biegu na 10 km, natomiast pod koniec sierpnia, sięgnął we Włocławku po wicemistrzostwo Polski na bieżni, na dystansie 5000 m.

Na dystansie 4 km najlepszy okazał się Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz), uzyskując na mecie rezultat 11.21. Kolejne miejsca w gronie 50 biegaczy zajęli Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom) – 11.23 oraz Oliwier Mutwil (CKS Budowlani Częstochowa) - 11.27. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy na stadionie oraz w hali, rywalizował poprzednio w przełajowym czempionacie w 2016 roku – w Żaganiu, zajmując drugą lokatę na tym samym dystansie. Start w Kwidzynie Lewandowski potraktował jako jeden z elementów przygotowań do sezonu halowego, w tym mistrzostw Europy, które na początku marca mają odbyć się w Toruniu.

Z kolei wśród kobiet na 4 km, jako pierwsza do mety dotarła Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard) – 12.42, przed Beatą Topką (ULKS Talex Borzytuchom) – 12.45 oraz Sylwią Indeka (LKS Pszczyna) – 12.52. Na dystansie 6 km triumfowała natomiast Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) – 20.03, wyprzedzając Annę Bańkowską (Podlasie Białystok) – 20.22 i Weronikę Lizakowską (KUKS Remus Kościerzyna) – 20.27.