MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już akt oskarżenia Serhija K. za przemyt ponad 10 mln paczek papierosów z Rosji do Polski

Anna Chlebus
licencja CC0
Lubelska Prokuratura Krajowa już skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Serhijowi K., któremu zarzuca udział w grupie zajmującej się przemytem ponad 10 mln paczek papierosów z Rosji oraz Włoch do Polski. Unikając podatków narażali Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 155 mln zł. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z policjantami z lubelskiego CBŚ, a akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie.

"Prokurator oskarżył Serhija K. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o dokonanie przemytu papierosów bez polskich znaków akcyzy" - czytamy. - "Oskarżony był poszukiwany listem gończym i na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania"

Ostatnio doszło do zatrzymania mężczyzny, co umożliwiło prokuratorowi uzupełnienie zarzutów i skierowanie aktu oskarżenia.

"Funkcjonariusz celny sprawdził numery rejestracyjne ciężarówki oczekującej na parkingu w Chełmie i ustalił, że ciężarówka o tych samych numerach oczekuje w kolejce do przejścia granicznego w Dorohusku" - czytamy. - Podczas kontroli ciężarówki oczekującej w kolejce funkcjonariusze spostrzegli jak trzech mężczyzn zmienia numery rejestracyjne. W samochodzie znaleziono papierosy, które miały opuścić terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z listem przewozowym papierosy miały być przewiezione z Kaliningradu, przez Polskę do portu w Odessie, a następnie transportem morskim do Panamy. Jednocześnie ujawniono przy tych mężczyznach dokumenty przewozowe z których wynikało, iż samochody, które przewoziły papierosy, przewoziły płyty wiórowe"

W przypadku papierosów rosyjskich nielegalny ich przywóz polegał na wwiezieniu do Polski wyrobów tytoniowych – wykorzystując procedurę tranzytu, a w przypadku papierosów z Włoch procedurę eksportu towaru dalej "w zawracanych po zakończeniu odprawy celnej z przejścia granicznego pojazdach ciężarowych pod pozorem przewożenia innego zadeklarowanego w innym zgłoszeniu celnym eksportowym ładunku".

"W efekcie podejmowanych przez członków zorganizowanej grupy przestępczej działań polegających na zamianie tablic rejestracyjnych na pojazdach ciężarowych przewożących papierosy i inny towar będących w tym samym czasie na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą, podrabianiu dokumentów w postaci faktur, zgłoszeń celnych, sporządzaniu podwójnych kompletów dokumentów przewozowych przedkładanych polskim i ukraińskim organom celnym, przewożone zadeklarowanymi środkami transportu w tranzycie lub eksportowane z obszaru Unii Europejskiej wyroby tytoniowe, w rzeczywistości – po zakończeniu procedury tranzytu bądź eksportu w systemach celnych – pozostawały na terytorium Polski i były przekazywane innym osobom"

- podała PK.

Przemytnicy uniknęli (lub usiłowali uniknąć) opodatkowania ponad 10 mln paczek papierosów, czym narazili Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 155 mln zł w zakresie cła, VAT-u i akcyzy. Akty oskarżenia wpłynęły przeciwko 12 osobom, które już są prawomocnie skazane. Serhijowi K. grozi zaś do 10 lat więzienia.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest już akt oskarżenia Serhija K. za przemyt ponad 10 mln paczek papierosów z Rosji do Polski - Kurier Lubelski

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto