Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał i gdzie znajdował się kraśnicki zamek? Mieszkańcy na wycieczce szlakiem historii miasta Kraśnik

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
W poniedziałek 11 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości, odbyła się kolejna wycieczka po mieście ze Społecznym Opiekunem Zabytków Miasta Kraśnik dr Dominikiem Szulcem. Wzięło w niej udział ok 200 osób, a tematem spotkania była historia kraśnickiego zamku. Zobacz zdjęcia.

- W przeszłości Kraśnik chroniły mury i zamek. Wznieśli go Tęczyńscy herbu Topór po 1408 r., po nich zaś rezydowali w nim kolejni właściciele miasta - spokrewnieni z Jagiellonami książęta Olelkowicze- Słuccy. Tu w 1592 r. zmarł ostatni z nich Jerzy III. Dopiero Zamoyscy przebywali na zamku rzadziej. Zastępowali ich zarządcy i dzierżawcy - opisuje dr. Dominik Szulc.

Podczas wycieczki uczestnicy mogli dowiedzieć się nie tylko o historii powstania kraśnickiego zamku, ale również z czego był zbudowany, co się w nim znajdowało i dlaczego powstał właśnie w tym miejscu.

Warto przypomnieć, że dużo informacji o wyglądzie zamku przyniosły badania archeologiczne z lat 1970-94, prowadzone wówczas przez Zbigniewa Wichrowskiego, archeologa i kierownika Muzeum Regionalnego w Kraśniku.

Jak wyglądał zamek w Kraśniku?

Dr Dominik Szulc opisuje kraśnicki zamek jako budowlę częściowo drewnianą, z ceglanymi, glazurowanymi podłogami oraz kamienną podstawą muru obronnego o szerokości 2 m. Zamek dolny zlokalizowany był przy ul. Festiwalowej, a górny na tzw. Zamczysku. Budowla ta uległa spaleniu w 1500 r (najazd tatarski).

- Późniejszy zamek otoczono drewnianym parkanem, który tworzył czworobok. Most przerzucono nad fosą zachodnią. Centralną częścią założenia był prostokątny dwór, któremu towarzyszyły wozownia, kuchnie, stajnie, piekarnia, browar oraz "strażnica i wieża" - czytamy na ulotce, rozdawanej uczestnikom wycieczki - Po spaleniu rozebrano go w połwie XV w, zasypano ziemią z fosy i wzniesiono nowy, całkowicie drewniany. Kres zamku kraśnickiego przypadł na XVIII w. dawna kaplica zamkowa istniała jeszcze w 1748 r. Nie wiemy jednak jak wyglądała.

Wycieczkę przygotował Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik przy wsparciu, burmistrza Wojciecha Wilka, Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego oraz CKiP Kraśnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto