Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc domowym zwierzętom przetrwać sylwestra? Zadbajmy o naszych pupili

Sandra Michalewska
Aneta Awtoniuk, zwierzęcy behawiorysta i trener psów radzi co zrobić, by pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra.
Aneta Awtoniuk, zwierzęcy behawiorysta i trener psów radzi co zrobić, by pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra. archiwum prywatne Anety Awtoniuk
Sylwester jest dla większości zwierząt domowych jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w ciągu całego roku. Kanonada dźwięków spowodowana hukiem wystrzałów oraz błyski sztucznych ogni sprawiają, że pupile wpadają w panikę, uciekają, a w mieszkaniach chowają się w szafach lub w łazience. Te bardziej wystraszone mogą nawet wyskoczyć przez otwarte okno lub balkon. Jak im pomóc w tym trudnym czasie?

Zwierzaki w różny sposób reagują na huk petard i fajerwerków. - W przypadku psów najczęstsze są dwie reakcje. Po pierwsze - jeśli pies jest na dworze - ucieka na oślep przed siebie. Gdy pies jest bardzo przerażony chce oddalić się źródła strachu. Będzie uciekał nie zwracając na nic uwagi. To niebezpieczne, bo może wpaść pod samochód albo zagonić się w nieznany rejon, z którego nie będzie potrafił wrócić - tłumaczy Aneta Awtoniuk, zwierzęcy behawiorysta i trener psów z warszawskiej Szkoły dla psów „Azorres”.

Druga reakcja wiąże się z próbą schowania się w domu. Pies próbuje się ukryć w - jego zdaniem - bezpiecznym miejscu. Na przykład wchodzi do szafy albo chowa się za właściciela. Czasami psy na huk petard szczekają albo merdają ogonem. - Niedoświadczeni właściciele myślą, że to dobry znak sądząc, że pies się wówczas cieszy i jest to dla niego przyjemne. Nie jest to jednak w ogóle związane z radością. Taki pies który szczeka, merda ogonem, podskakuje na odgłos lub widok fajerwerków ewidentnie się tego boi. Jest to próba odstraszenia strasznego dla niego zjawiska - mówi nasz rozmówca.

Jak na huk petard reagują koty?

Z kolei koty będą się chowały. – Będą się starały wejść w najdziwniejsze miejsca, czasem bardzo wąskie. Zdarza się niestety tak, że z tych miejsc nie potrafią wyjść, bo w momencie kiedy działa adrenalina nie czują np. ocierania się o coś powodując niekiedy mocne uszkodzenia skóry. Potem, gdy naruszona skóra trochę spuchnie nie potrafią się wydostać. To dla nich największe zagrożenie - wyjaśnia Aneta Awtoniuk.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra? - CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE ARTYKUŁU

Są jednak sposoby, aby zmniejszyć poczucie strachu i zagrożenia w sylwestrową noc u zwierząt. - Idealnie byłoby gdybyśmy przyzwyczaili psa czy kota do tego, że takie dźwięki mogą się pojawiać w ciągu roku. Wówczas będzie im łatwiej znieść trudny okres sylwestrowy. Ale to praca na kilka tygodni - tłumaczy nasz ekspert. - Co możemy zrobić teraz? Absolutnie nie wolno spuszczać psa ze smyczy na dworze, bo może pobiec na oślep i wpaść pod samochód albo się zgubić. Skuteczną metodą jest podanie zwierzęciu lekkich środków uspokajających. Jednak zawsze trzeba to robić konsultując się najpierw z lekarzem weterynarii. Bezwzględnie nie wolno podawać im leków nasennych dla człowieka. Muszą to być środki weterynaryjne dobrane przez lekarza w zależności od wielkości psa, wagi czy uczuleń, które ma.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra? Tryptofan obniży stres i poprawi nastrój

Zwierzętom wcale nie trzeba podawać psychotropów. - U weterynarzy są już dostępne leki na bazie wyciągów z ziół. Polecam te, które zawierają tryptofan. To związek podnoszący nastrój i obniżający stres, który pies, podobnie jak wszystkie ssaki, sam produkuje. Jeśli jest go jednak za mało układ nerwowy nie pracuje normalnie. Najczęściej jest go za mało, kiedy pies je złe jedzenie np. bogate w kukurydzę, która z kolei zawiera dużo tyrozyny będącej antagonistą tryptofanu - radzi Aneta Awtoniuk.

Zwierzakom warto podawać także witaminy z grupy B stabilizujące układ nerwowy (te możemy kupić w aptece). Dobrze byłoby je połączyć z kwasami Omega 3 i Omega 6.

Na co dzień powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie dla naszych pupili. W świecie zwierząt panuje podobna zasada jak w świecie ludzi – „jesteśmy tym, co jemy”.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra? Zabierzmy psa na długi spacer w nieznane miejsce - CZYTAJ WIĘCEJ NA TRZECIEJ STRONIE ARTYKUŁU

W dniu sylwestra rano powinniśmy zabrać psa na długi spacer w nieznane miejsce. Takie, gdzie będzie mógł powęszyć. - Chodzi o intelektualne zmęczenie psa, bo fizyczne zwierzę szybko zregeneruje - przekonuje nasz zwierzęcy ekspert.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra? Kilka dobrych rad

Warto przygotować zwierzęciu jego ulubione posłanie i pozamykać w domu okna i drzwi. Może to być koc, w który będzie mógł się zakopać i schować. Pupilowi można zostawić gryzaki, tak aby go czymś zająć. Zwierzę zestresowane nie powinno być przytulane.

Psów nie wolno pocieszać. Trzeba zachowywać się tak, jakby nic się nie działo. Gdy pies widzi, że jego właściciel zachowuje się naturalnie – strach u czworonoga na pewno się zmniejszy. Należy zostawić go w cichym i spokojnym miejscu o niewielkim natężeniu światła. Ponadto pupile powinny mieć również dostęp do świeżej wody oraz ograniczoną możliwość ucieczki.

Jeśli w sylwestrową noc wychodzimy na zabawę, zostawmy zwierzakowi nasz sweter lub bluzę, tak by czuł nasz zapach.

Zadbaj o swoje zwierzę!

Pamiętajmy, by zadbać o naszych domowych pupili w sylwestra oraz okresie noworocznym, kiedy częstotliwość i intensywność wystrzałów jest największa. Nasze działania są bardzo istotne w przypadku zaburzeń behawioralnych - brak ingerencji ze strony właściciela może potęgować nieprawidłowe zachowania zwierząt.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto