Ile prądu zużywają popularne urządzenia dogrzewające? Jak korzystać z nich racjonalnie?

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Wraz ze spadkiem temperatur wiele osób zastanawia się nad możliwościami dogrzania całego mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń. Korzystając z urządzeń elektrycznych, warto wiedzieć, ile zużywają prądu, a także jaki jest miesięczny koszt ich pracy.

Korzystanie z elektrycznych urządzeń dogrzewających

Zima to okres, w którym często korzysta się z różnych sposobów dogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza mieszkalnych. W domach jednorodzinnych często jest to kominek lub koza, jednak jeśli nie ma możliwości skorzystania z takich metod, a ze względów bezpieczeństwa rezygnujemy także z przenośnych grzejników gazowych, pozostają urządzenia zasilane energią elektryczną.

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które warto dopasować precyzyjnie do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. wielkość dogrzewanego pomieszczenia, wysokość oczekiwanej temperatury oraz czasu, przez jaki planujemy korzystać z urządzenia. Wybór najwłaściwszego rozwiązania to nie tylko odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu, ale także racjonalne zużycie energii elektrycznej. Energochłonność urządzeń grzewczych warto wziąć pod uwagę tym bardziej, że w 2023 r. będą obowiązywać limity cenowe zależne od zużycia prądu.

Ile prądu zużywają popularne urządzenia dogrzewające? Jak korzystać z nich racjonalnie?

Ile prądu zużywają popularne urządzenia dogrzewające?

Na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała zestawienie najpopularniejszych urządzeń dogrzewających, uwzględniając charakter ich pracy, parametry techniczne, a także – energochłonność.

Farelka

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, dlatego przyjęto, że służy do krótkotrwałego dogrzewania niewielkich pomieszczeń, takich jak łazienka czy sypialnia.

Przy 1 do 2 godzin pracy na dobę urządzenie o mocy 1500 W zużyje między 45 a 90 kWh miesięcznie, co stanowi koszt 35–69 zł na miesiąc.

Grzejnik olejowy, konwektorowy i promiennikowy

Te urządzenia mają nieco inny charakter niż farelka i służą do ogrzewania większych pomieszczeń, w których ludzie przebywają przez dłuższą część dnia.

Grzejnik olejowy

Grzejnik olejowy odznacza się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że po rozgrzaniu długo oddaje ciepło – efekt ten utrzymuje się przez jakiś czas również po jego wyłączeniu.

Na podstawie budowy i charakteru wykorzystania urządzenia przyjęto, że przy pracy przez 4-5 godzin w ciągu doby grzejnik olejowy o mocy 2500 W zużyje miesięcznie między 300 a 375 kWh, co daje koszt około 231-289 zł na miesiąc.

Grzejnik konwektorowy

Biorąc pod uwagę zasadę działania grzejnika konwektorowego oraz jego charakter, przyjęto, że pracuje około 3 do 4 godzin na dobę. Urządzenie o mocy 2000 W zużyje wówczas między 180 a 240 kWh na miesiąc, co będzie stanowiło koszt około 139-185 zł miesięcznie.

Grzejnik promiennikowy

Na podstawie charakteru wykorzystania oraz zasady działania urządzenia założono, że będzie ono pracować przez 7-8 godzin w ciągu doby. Grzejnik konwektorowy o mocy 500 W zużyje wówczas od 105 do 120 kWh miesięcznie, co będzie kosztowało między 81-92 zł na miesiąc.

„Jak wynika z analizy przygotowanej na zlecenie PKEE, miesięczny koszt energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia dogrzewające może wahać się od ok. 35 zł do ok. 289 zł. Mając na uwadze długość okresu grzewczego, trwającego w Polsce nawet do 6 miesięcy, koszt dodatkowego ogrzewania może stanowić znaczną część naszego rachunku za prąd. Dlatego tak istotny jest dobór urządzenia, z którego chcemy korzystać – w zależności od powierzchni mieszkania lub pomieszczenia oraz oczekiwanej temperatury” – mówi Maciej Maciejowski z PKEE.

Jak racjonalnie korzystać z urządzeń elektrycznych?

Oczywiście urządzenia dogrzewające nie są jedynymi, dla których warto zweryfikować zużycie prądu, zwłaszcza pod kątem limitów, które będą obowiązywać w 2023 r. To pozwoli ocenić, czy się w nich zmieścimy, i ewentualnie wprowadzić zmiany, które pozwolą na nieprzekraczanie przewidzianych:

•2 000 kWh rocznie dla gospodarstw domowych;
•2 600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
•3 000 kWh rocznie dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny (dotyczy to również seniorów, którzy posiadają kartę i wychowali co najmniej troje dzieci).

Na stronie kampanii edukacyjnej PKEE www.liczysieenergia.pl można znaleźć więcej informacji na temat racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Warto sprawdzić, ile prądu zużywają również inne urządzenia – to pomoże lepiej zaplanować gospodarowanie prądem oraz przyszłe wydatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile prądu zużywają popularne urządzenia dogrzewające? Jak korzystać z nich racjonalnie? - Dziennik Bałtycki

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie