Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspresówka dla kierowców, ale też dla wojskowych transportów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
GDDKiA
Ponad 100 mln euro dofinansowania trafi z unijnej kasy na budowę trasy S12 na odcinku od Chełma do granicy z Ukrainą. Droga w razie konfliktu zbrojnego ma służyć wojsku.

Prawie 65 mln euro (ponad 280 mln zł) dofinansowania do budowy S12 przyznała właśnie Komisja Europejska. Chodzi o odcinek od Chełma do Miejsca Obsługi Podróżnych Teosin (z wyłączeniem MOP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Pieniądze pokryją 50 proc. tzw. wydatków kwalifikowanych na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej o długości 17,6 km.

Pieniądze pochodzą z puli stworzonej w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF) na lata 2021-2027. Chodzi o Mobilność Wojskową.

- Celem projektu jest stworzenie leżącej na sieci TEN-T infrastruktury drogowej o wysokiej przepustowości, dostosowanej do wykorzystania zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych – informuje w specjalnym komunikacie lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To już drugie dofinansowanie z tej puli środków dla budowy trasy S12 na terenie woj. lubelskiego. W 2023 r. wsparcie otrzymała budowa odcinka od MOP Teosin do granicy między Polską a Ukrainą w Dorohusku.

- Odcinek, o długości ok. 5,33 km wraz z niezbędną infrastrukturą, dofinansowany będzie w ramach polsko-ukraińskiego projektu drogowego kwotą 38,16 mln euro – przypomina GDDKiA.

Zakończenie budowy obu tych sąsiadujących ze sobą odcinków S12 o łącznej długości 23 km planowane jest w 2027 r.
Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. GDDKiA umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie samych robót drogowych podpisało wiosną 2023 r. Kontakt opiewa na miliarda złotych.

Początek odcinka Chełm - Dorohusk zaplanowano w miejscowości Srebrzyszcze, gdzie ekspresówka przetnie istniejącą DK12. Dalej trasa S12 przebiegać będzie po południowej stronie obecnej drogi krajowej. Ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa - Dorohusk. W okolicach miejscowości Okopy powstanie węzeł drogowy Dorohusk.
Wykonawca dostał 39 miesięcy na realizację inwestycji. Przy czym do tego okresu nie wlicza się trzech zimowych miesięcy (16 grudnia do 15 marca).

Droga ekspresowa S12 między Piaskami a przejściem granicznym w Dorohusku będzie liczyć ok. 75 km. W ramach inwestycji budowana jest m.in. obwodnica Chełma. Koszt tego fragmentu S12 o długości 13,5 km to 442 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspresówka dla kierowców, ale też dla wojskowych transportów - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto