MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co z miejskim liceum w Kraśniku? Władze miasta i powiatu mają odmienne zdania (ZDJĘCIA)

KP
Urząd Miasta Kraśnik
We wrześniu 2019 r. do szkół średnich trafią podwójne roczniki uczniów tzn. z ósmych klas podstawówek i trzecich klas gimnazjów. W wyniku likwidacji dwóch kraśnickich gimnazjów ponad 30 nauczycieli może stracić pracę. Rozwiązaniem problemów ma być utworzenie miejskiego liceum. By tak się stało potrzeba jest zgoda i miasta i powiatu.

Uchwałę o wyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia między miastem i powiatem w sprawie utworzenia nowego liceum poparło na ostatniej sesji Rady Miasta 13 radnych ( 3 wstrzymało się od głosu).

- Mamy znakomicie przygotowaną kadrę, gotową bazę dydaktyczną i lokalową – podkreślał burmistrz Wojciech Wilk. - Na powstaniu miejskiego liceum zyskaliby nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy nie musieliby uczyć się w przepełnionych salach, czy w systemie zmianowym.

Zdaniem radnego Jana Albiniaka koncepcja utworzenia liceum miejskiego jest bardzo cenna, a radna Marzena Pomykalska uważa wręcz, że propozycja stworzenia tylko dwóch oddziałów jest zbyt skromna.

O pomyśle wypowiedział się także Krzysztof Babisz, kierownik wydziału edukacji Urzędu Miasta.

- To nie jest propozycja, która ma na celu wywołanie konfliktu z powiatem, tym bardziej że powstanie miejskiego liceum nie doprowadzi do utraty pracy przez nauczycieli szkół powiatowych. Rozmawiałem o niej ze starostą Krzysztofem Staruchem już 16 stycznia, na dwa tygodnie przed planowanym głosowaniem projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia między naszymi samorządami – wyjaśnia Krzysztof Babisz - Nasza propozycja jest korzystna dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Jeśli będziemy mogli pomóc na początku 10 nauczycielom, to pomożemy 10, a nie żadnemu.

Powiat ma inne zdanie:

- Pojawiła się idea utworzenia liceum miejskiego, na co oczywiście nie wyrażę zgody tak jak poprzedni pan starosta - mówił na sesji Rady Powiatu starosta kraśnicki Krzysztof Staruch - Nie ma takiej zgody na wzrost sieci placówek edukacyjnych jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe. Wcześniej czy później wrócimy do obecnego poziomu zatrudnienia

Podobną opinię Krzysztof Staruch przedstawił podczas sesji Rady Miasta.

Starosta podkreślał, że szkoły powiatowe są w pełni przygotowane na to, by wykształcić kraśnicką młodzież, a konkretne liczby oddziałów i godzin dla nauczycieli powiatu oraz miasta zostaną wkrótce wyjaśnione.

Nowe liceum

Miejskie liceum ogólnokształcące byłoby szkołą z niewielką ilością oddziałów, zlokalizowaną w budynku przy ulicy ks. J. Popiełuszki 1. Obiekt ten ma w pełni wyposażoną bazę dydaktyczną, informatyczną i sportową.

Miasto posiada również wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę pedagogiczną w przeważającej większości ze stopniem nauczyciela dyplomowanego.

- Średnie wyniki egzaminów Publicznego Gimnazjum nr 1 z części humanistycznej, matematycznej oraz z przedmiotów przyrodniczych są wyższe niż średni wynik w kraju, województwie i w powiecie. Obecnie w wygaszanym Publicznym Gimnazjum nr 1 aż 26 nauczycieli posiada najwyższy stopień awansu zawodowego - nauczyciela dyplomowanego - informują urzędnicy.

Czytaj także:
2017 r - Z sesji Rady Miasta w Kraśniku: Radni chcą utworzenia nowego liceum w miejscu PG nr 1

Zobacz:
22 stycznia - Nie ma żadnej nowej treści". Nauczyciele krytyczni, ale minister chwali spotkanie

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto