Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Potrzebni wolontariusze. Codziennie do Chełma przyjeżdża pociągami kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Tylko w środę w nocy przybyło do Chełma pociągami ponad 3000 osób z ogarniętej wojną Ukrainy. Każdego dnia przyjeżdżają 3 lub 4 specjalne pociągi z uchodźcami, w tym pociągi POLREGIO. Do pomocy potrzebni są wolontariusze.

Aktualnie regularnie kursuje pociąg z Kijowa do Warszawy znajdujący się w rozkładzie jazdy PKP. Pozostałe pociągi to dodatkowo zorganizowany transport ze Lwowa przez Jagodzin- Dorohusk do Chełma.

Pociąg jadący z Kijowa do Warszawy zatrzymuje się w Chełmie, gdyż tutaj przeprowadzana jest odprawa celna. W tym czasie wolontariusze dostarczają uchodźcom z Ukrainy żywność, wodę i wszelkie potrzebne artykuły i po zakończeniu odprawy pociag rusza dalej.

Natomiast osoby jadące pociągami ze Lwowa wysiadają na dworcu głównym PKP w Chełmie. Są to w większości kobiety z dziećmi i starsze osoby. Czekają na nich autokary i busy, które dowożą ich do miejsc zakwaterowania w całym kraju. Wolontariusze też dają im na drogę żywność i niezbędne rzeczy. Część uchodźców dowożona jest również do punktu recepcyjnego zorganizowanego w miejskiej hali MOSiR. Tutaj mogą odpocząć, zjeść posiłek i napić się gorącej herbaty. Wolontariusze przygotowują im najbardziej potrzebne rzeczy na dalszą drogę, w oczekiwaniu na autokary i inne środki transportu.

- Na razie dzięki współpracy wolontariuszy i naszych jednostek radzimy sobie z kolejnymi wyzwaniami, ale tych transportów z uchodźcami będzie coraz więcej. Dlatego potrzebujemy do pomocy kolejnych wolontariuszy, potrzebni są też tłumacze jezyka ukraińskiego - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

W środę w nocy z pomocą do Chełma przybyła również liczna grupa wolontariuszy z Frankfurtu nad Odrą.

- Nasi sąsiedzi przybyli licznym konwojem z transportem żywności i wody. Przywieźli też karimaty, odzież, śpiwory, środki medyczne, higieniczne, pielęgnacyjne, pampersy, plecaki, baterie oraz koce. Po zostawieniu darów, grupa zabrała ze sobą do Niemiec kilkudziesięciu uchodźców - mówi Damian Zieliński.

Obecnie trwa rejestracja osób na wolontariuszy z Chełma i całego regionu, którzy chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy.

Osoby, które chcą pomóc proszone są o wypełnienie ankiety dostępnej pod adresem:
https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm/chcesz-pomoc-potrzebujemy-wolontariuszy?fbclid=IwAR2HTWIGiBxW6ogt-XQkUXICUROsrXF2Knd-pHGnZBiPc8vlDU15uILHZOA
Każda osoba, która zadeklarowała chęć bycia wolontariuszem powinna zgłosić się do Miejskiego Sztabu Pomocy dla Ukrainy przy ul. Piotra Skargi 11 (I piętro). Rejestracja dostępna w godzinach 8-18.
Potrzebni są wolontariusze, którzy mogą pomóc zwłaszcza w następujących zadaniach:

  • Pomoc w punktach zbiórek
  • Przyjmowanie uchodźców
  • Organizacja transportu
  • Tłumaczenie (j. ukraiński, j. rosyjski, j. angielski)

Informacje dostępne pod adresem: [email protected], telefon: 698-158-332

POLREGIO SA. za darmo przewozi uchodźców specjalnie uruchomionymi pociągami

POLREGIO SA, jako największy pasażerski przewoźnik w Polsce, uruchomiło od 28 lutego do godzin porannych 3 marca ogółem 30 pociągów, w tym 10 pociągów specjalnych na potrzeby transportu uchodźców ze wschodniej granicy. Pociągi specjalne POLREGIO kursują obecnie codziennie w województwach lubelskim, małopolskim i na Podkarpaciu, dowożąc uchodźców z przejść granicznych z Ukrainą w głąb naszego kraju. Pociągi POLREGIO przewiozły już ok. 5000 uchodźców, a liczba ta stale rośnie.

- Ponadto - 26 lutego w porozumieniu z marszałkami województw uruchomiliśmy dla obywatelek i obywateli Ukrainy darmowe przejazdy (do 06.03.2022 r. z możliwością wydłużenia) na pociągi REGIO i interREGIO w komunikacji krajowej na podstawie ukraińskich dokumentów tożsamości. Od obywateli Ukrainy nie pobieramy również opłat za przewóz rzeczy i zwierząt. Pociągi POLREGIO zaopatrzone są w paczki żywnościowe, wodę, książeczki dla dzieci. Na pokładach rozdawane są podróżnym z Ukrainy także ulotki w języku polskim, ukraińskim i angielskim z niezbędnymi na czas podróży informacjami - informuje Artur Martyniuk, prezes POLREGIO SA.

- Kryzys humanitarny spowodowany wojną w Ukrainie to niewyobrażalny do niedawna dramat. Musimy zrobić wszystko, aby pomóc uchodźcom, którzy uciekają z terenów objętych walkami. Naszą granicę z Ukrainą codziennie przekracza co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. POLREGIO jako największy pasażerski przewoźnik w Polsce utrzymuje rezerwę taborową wraz z załogami, aby w razie konieczności uruchomić kolejne składy. Jesteśmy przygotowani do systematycznego zwiększenia liczby kursów - dodaje Artur Martyniuk, prezes POLREGIO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto