Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie to perełka regionu – zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Są takie miejsca, które zachwycają na pierwszy rzut oka. Tak jest w Hannie, w powiecie włodawskim. Hanna przesiąknięta jest wielokulturowością, symboliką oraz niezwykłymi zabytkami. To miejsce, gdzie mamy obiekty zabytkowo-religijno-kulturowe. W gminie Hanna w przeszłości byli obecni Tatarzy, była tu najpierw cerkiew unicka, później prawosławna, a teraz jest kościół katolicki.

To właśnie w Hannie w ubiegłym roku oddano do użytku Centrum Religijno-Zabytkowe. Wszystkie prace zostały wykonane w ramach unijnego projektu realizowanego przez gminę Hanna we współpracy z miejscową parafią.

Wyremontowany został zabytkowy XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny, dzwonnica oraz budynek dawnej plebanii z przeznaczeniem na miejsce spotkań wielu kultur i religii. Drewniany kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie został wybudowany w 1739 r. Wymagał on natychmiastowego kapitalnego remontu, który został przeprowadzony w ramach unijnego projektu. W kościele znajduje się m.in. pięć ozdobnych ołtarzy barokowych. W ołtarzu głównym jest cudowny obraz Matki Bożej Hanneńskiej. Są polichromie ścienne i sufitowe. Historia obrazu w kościele w Hannie jest tak zawiła i pełna symboliki, że trudno uwierzyć w jej prawdziwość. Są tu również ślady Templariuszy oraz powiązanie z prawosławnym klasztorem w Poczajowie, który obecnie stoi na ziemi ukraińskiej.

Wyremontowany też został budynek starej carskiej szkoły, w którym mieści się galeria artystyczna oraz muzeum gospodarstwa domowego. Oprócz kościoła w budynkach towarzyszących, czyli dzwonnicy, starej plebanii i starej szkole, pokazywana jest wielokulturowość tych terenów. Powstał też niezwykły kompleks kaplic - Zegar Męki Pańskiej, jedyny w regionie. O historii jego powstania ciekawie opowiada miejscowy proboszcz.

W ramach całego kompleksu wcześniej powstała wiata oraz galeria twórców ludowych. Ponadto przy kościele, już w ramach innego projektu, powstał mini skansen z dwoma chałupami i spichlerzem. Znajdzie się w nim miejsce na pokoje gościnne, punkt informacji turystycznej oraz miejsce przyjęć rowerzystów. Jeżeli będziecie na tych terenach koniecznie zajrzyjcie do Hanny i porozmawiajcie z miejscowym proboszczem, który opowie Wam naprawdę mnóstwo ciekawych historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto