Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Podlaska. Zespoły pieśni i tańca wykonały „Żakowe tańcowanie na Podlasiu”. Zbliża się finał Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

RG.
Publiczność 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego zgromadzona w czwartek (23 września) w amfiteatrze obejrzała występy zespołów pieśni i tańca z Warszawy oraz z Białej Podlaskiej.

Podczas czwartkowego wieczoru na festiwalowej scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka”. Jego członkowie wykonali: Opoczno, Cygana, Spisz i Krakowiaka. Zespołowi towarzyszyła orkiestra pod kierunkiem Piotra Ptaka. Rodzimym akcentem było pojawienie się Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” - zaprezentował się w takich tańcach jak: Lubelsko-Podlaskie Palindromy i Kurpiowskie Miodobranie. Ludowe melodie przygrywała im orkiestra pod kierunkiem Przemysława Marcyniaka w choreografii dr. Marcina Bochenka.

Publiczność zgromadzona w amfiteatrze w zespole pałacowo-parkowym obdarzyła artystów gromkimi brawami. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w Białej Podlaskiej 3. Festiwalu im Bogusława Kaczyńskiego. Jego organizatorami są: Prezydent Miasta Biała Podlaska, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego „Orfeo” oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Przed nami gala i finał festiwalu

W sobotę (25 września) podczas gali polskiej piosenki „Od Opola do Sopotu” usłyszymy m.in.: Kamilę Lendzion – śpiewaczkę i aktorkę, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, Paulinę Janczaruk, Dorotę Szostak-Gąskę, Jakuba Gąskę i Patryka Pawlaka z towarzyszeniem chóru, solistów baletu i bandu Teatru Muzycznego w Lublinie. Gościem specjalnym koncertu będzie wokalistka – Kasia Cerekwicka, która wystąpi razem z pianistą Marcinem Urbanem.

Artyści Teatru Muzycznego w Lublinie zabiorą słuchaczy w emocjonującą podróż przez polską muzykę rozrywkową od lat 80. do współczesności. Znane wszystkim utwory zostały zaaranżowane na nowo, zyskując świeże brzmienie. W koncercie wyreżyserowanym przez Kamilę Lendzion widzowie usłyszą piosenki z repertuaru m.in.: Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Lombardu, Maryli Rodowicz, Anny Jantar, Kayah & Bregovicia czy Edyty Geppert. Wzruszeń dostarczą utwory o miłości.

– Sprawdzimy, ile znaczeń ma róża i co się kryje w dzikim winie, a także… damy nadzieję. Przypomnimy, że chociaż „Dziwny jest ten świat”, to najważniejsze są „Dni, których jeszcze nie znamy” i pokażemy, jak bardzo „Lubimy wracać” do naszej publiczności. W klimat polskiej powojennej piosenki wprowadzi Krzysztof Korwin-Piotrowski – zapowiadają organizatorzy.

Wielki finał i podsumowanie 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego odbędzie się w niedzielę (26 września). Wtedy swoją premierę będzie miał spektakl muzyczny według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, pod tytułem „Wielka sława Bogusława. Bogusław Kaczyński – świat opery i operetki”. To widowisko w anegdotyczny sposób przedstawia życie i artystyczną działalność najsłynniejszego popularyzatora muzyki operowej w Polsce, urodzonego w Białej Podlaskiej w 1942 roku, a zmarłego 5 lat temu w Warszawie i pochowanego w Alei Zasłużonych na Powązkach.

– Podczas tego wydarzenia dyrektor artystyczny festiwalu, Krzysztof Korwin-Piotrowski poprowadzi widzów poprzez barwny życiorys Bogusława Kaczyńskiego, przedstawi jego fascynację wieloma wspaniałymi operowymi gwiazdami światowej sławy, takimi jak Ada Sari, Jan Kiepura, Luciano Pavarotti, a także gwiazdą piosenki Juliette Gréco – czytamy w zapowiedzi.

W widowisku wezmą udział wybitni śpiewacy: Małgorzaty Walewskiej, Aleksandry Kubas-Kruk, Kamili Lendzion, Sławomira Naborczyka i Mykoly Kornutyaka z Lwowskiej Opery Narodowej. Wystąpią również soliści baletu i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie. Całość poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego maestro Przemysław Fiugajski. Scenografię multimedialną przygotowała artystka związana z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie Izabela Chełkowska. Za reżyserię świateł odpowiedzialny jest Marcin Nogas. Narrację poprowadzą: Krzysztof Korwin-Piotrowski i Katarzyna Sanocka, dziennikarka TVP Kultura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto