Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babeszjoza i bąblownica. W Polsce przybywa zabójczych pasożytów

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Od 1995 roku inwazja kleszczy łąkowych przenoszących babeszjozę stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy.
- Od 1995 roku inwazja kleszczy łąkowych przenoszących babeszjozę stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy. Pixabay
Wraz ze zmianami klimatu w Polsce pojawiają się nowe pasożyty. Koniecznie trzeba zabezpieczać psy przed kleszczami i myć owoce leśne. Warto też grodzić warzywniki na wsiach i terenach podmiejskich.

Wpływ zmian klimatycznych na skład fauny pasożytniczej w Polsce i związane z tym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt przeanalizowała Polska Akademia Nauk: - W cieplejszym klimacie nowe pasożyty znajdują dogodne warunki rozwoju w nowych gatunkach żywicieli – informują badacze.

Są wśród nich pierwotniaki z rodzaju Babesia, wywołujące chorobę psów babeszjozę. Pasożyt atakuje krwinki czerwone, prowadzi do anemii, powoduje uszkodzenia wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Bez szybkiej pomocy weterynarza pies nie ma szans na przeżycie.

Pierwszy przypadek babeszjozy u psa w Polsce był w 1964 roku, kolejne w 1994 r. w rejonie Warszawy. - Od 1995 roku inwazja ta stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy. - Bez wątpienia zjawisko to związane jest z poszerzaniem się w kierunku zachodnim zasięgu żywiciela ostatecznego: kleszcza łąkowego.

PAN informuje, że kilkadziesiąt lat temu kleszcz występował tylko w północno-wschodniej Polsce, sporadycznie w innych częściach kraju: - Przez lata granicę zasięgu tego pajęczaka stanowiła Wisła, na zachód od której prawie nie występował. W ostatnich kilkudziesięciu latach kleszcz łąkowy „ruszył” na zachód i obecnie w odpowiednich środowiskach (łąki i zarośla w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych) jest gatunkiem bardzo licznym.

Od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku gwałtownie wzrosła też liczba lisów zarażonych tasiemcem bąblowcowym wielojamowym.

- Jest to najgroźniejszy dla ludzi pasożyt spotykany w Polsce, którego larwy rozrastające się w różnych narządach w organizmie przypadkowego żywiciela (na przykład człowieka) zachowują się jak nowotwór złośliwy i często powodują śmierć – informuje PAN.

Zrażenie bąblownicą następuje np. przez zjedzenie w lesie jagód, które osikał chory lis.

Główny Inspektorat Sanitarny poleca w tym temacie opracowanie Pracowni Parazytoz Zwierząt Domowych Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk. Dowiadujemy się z niego, że: - W ciągu ostatnich lat w wielu regionach naszego kraju stwierdza się znacznie wyższą częstość zarażenia lisów bąblowcem wielojamowym niż przed 10 - 12 laty. Jedną z przyczyn jest z pewnością wzrost populacji tych drapieżników.

Wg Banku Danych o Lasach stan populacji lisów w województwie kujawsko-pomorskim (na 10 marca 2021 r.) wynosi 11 235.

Badacze z Pracowni Parazytoz Zwierząt Domowych PAN wskazują osoby narażone na zarażenie bąblownicą: - Ludzie mający bezpośredni kontakt z lisami (myśliwi, garbarze skór), osoby często odwiedzające las (leśnicy, pracownicy leśni, zbieracze runa) oraz mieszkające i pracujące w jego bliższym czy dalszym sąsiedztwie (rolnicy, ogrodnicy), a także mieszkańcy przedmieść, a szczególnie osoby uprawiające przydomowe, niegrodzone działki i ogrody.

Jak zapobiegać zarażeniu bąblownicą?

  • nie jeść owoców leśnych zbieranych z podłoża
  • grodzić ogród i warzywnik
  • myć owoce i warzywa z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki
  • nie używać do mycia owoców i warzyw i nie pić wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt

Warto dodać, że PAN odnotowała też niewyjaśnione zanikanie niektórych gatunków pasożytów w Polsce, np. największego krajowego nicienia nerkowca olbrzymiego, którego samica osiąga metr długości!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babeszjoza i bąblownica. W Polsce przybywa zabójczych pasożytów - Gazeta Pomorska

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto