Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większość radnych z Kraśnika wciąż popiera uchwałę anty-LGBT. Na sesji znów zawrzało

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Sesja Rada Miasta Kraśnik. Radni odrzucili wniosek o przyjęcie do porządku obrad uchwały o uchyleniu decyzji w sprawie LGBT
Sesja Rada Miasta Kraśnik. Radni odrzucili wniosek o przyjęcie do porządku obrad uchwały o uchyleniu decyzji w sprawie LGBT screen
Większość kraśnickich radnych wciąż popiera uchwałę anty-LGBT. Na ostatniej sesji podjęto kolejną, nieudaną próbę jej uchylenia.

W czwartek na sesji Rady Miasta w Kraśniku złożono wniosek dotyczący uchylenia uchwały o "powstrzymaniu ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową", podjętej przez radnych w 2019 roku. Wniosek przedstawił przewodniczący klubu radnych Porozumienie i Rozwój Krzysztof Ślusarz, wyjaśniając, że tym razem nie chodzi o poglądy światopoglądowe radnych, a o realne zagrożenie dla dalszego rozwoju miasta.

– Kraśnik aplikuje o fundusze z norweskiego mechanizmu finansowego – mówił radny Ślusarz i wyjaśniał, że wniosek opiera na kwotę ok 39 mln zł, która miała zostać przeznaczona m.in. na utworzenie kraśnickiej akademii umiejętności dla dzieci i młodzieży oraz budowę i wyposażenie centrum robotyki.

Jak wyjaśniał radny rząd norweski tak jak i Parlament Europejski jest przeciwny wobec jakiejkolwiek dyskryminacji mniejszości, a podjęta w 2019 roku przez Radę Miasta Kraśnik uchwała powstrzymania ideologii LGBT, jest sprzeczna z tymi założeniami i stała się realnym zagrożeniem dla otrzymania dofinansowania.

Wniosek jednak nie został nawet wprowadzony do porządku obrad sesji. Radni PiS oraz KW Wspólny Kraśnik uznali, że to próba wywarcia nacisku, a uzasadnienie mija się z prawdą.

– To próba postawienia radnych pod ścianą – podkreślała wiceprzewodnicząca Marzena Pomykalska ( KW Wspólny Kraśnik) wyjaśniając, że to kolejny raz, gdy sesja zaczyna się od próby zmiany porządku obrad.

Podobnego zdania był także radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik), który próbę uchylenia uchwały anty-LGBT odbiera jako nacisk i chęć zatuszowania nieudanego wniosku o fundusze norweskie.

– Może to jest zrzucenie winy na radnych PiS i Wspólny Kraśnik za zwykłą nieudolność zrobienia wniosku – podkreślał Jan Albiniak.

- Sytuacja jest wręcz przeciwna niż przedstawiona przez radnego Albiniaka. To właśnie nieuchylenie uchwały uniemożliwia merytoryczną ocenę wniosku, ponieważ zostanie on odrzucony ze względu na tę uchwałę, a nie z powodu jego kiepskiej jakości. Będzie to decyzja nieodwołana i nie dowiemy się, czy wniosek był dobrze napisany. Tak było w przypadku projektu województwa podkarpackiego, któremu cofnięto finansowanie z Funduszy Norweskich – mówił nam po zakończeniu sesji radny Krzysztof Ślusarz.

Na koniec burmistrz przypomniał radnym, że wniosek przeszedł już szczegółową weryfikację formalną, a podjęta uchwała anty-LGBT może znacząco zmniejszyć szansę na otrzymanie funduszy.

– Biorąc pod uwagę wszystkie głosy radnych, również te, że było pewne zaskoczenie, chciałbym powiedzieć, że jeżeli dzisiaj ten punkt nie zostanie wprowadzony do porządku obrad, zaproponuję zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie - mówił burmistrz Wojciech Wilk.

Protest mieszkańców Kraśnika przeciwko decyzji radnych o uchwale anty-LGBT

Przypomnijmy, że podjęta przez kraśnickich radnych uchwała anty-LGBT odbiła się szerokim echem w mediach polskich i światowych. Mieszkańcy organizowali protesty.

– Spotykam się z ubliżaniem mi, wyśmiewaniem mnie w szkole. Wieczorem, gdy wracam do domu czuję się niepewnie, bo widzę grupkę chłopaków, którzy mogą mi zrobić krzywdę. Nie czuję się bezpiecznie – mówił nam 18-letni Marcin.

Radni PiS argumentują, że uchwała nie jest wymierzona w mieszkańców.

– Ta uchwała nie jest przeciwko komukolwiek, ale raczej w obronie, m.in. autorytetu rodziny, roli małżeństwa, macierzyństwa i ojcostwa, wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami ich rodziców, wolności słowa, swobody działalności przedsiębiorców. Słowem opowiada się za ochroną konstytucyjnych praw i przywilejów. Odwołuje się także do naszej wiary, historii i tożsamości kulturowej – mówił nam radny Tomasz Saj (PiS)

Polecamy także:
Kraśnik na ustach całej Polski. Jedni mieszkańcy się wstydzą, inni są dumni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Większość radnych z Kraśnika wciąż popiera uchwałę anty-LGBT. Na sesji znów zawrzało - Kurier Lubelski

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto