MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy otrzymali "Guziki życia". Aktywne bransoletki towarzyszyć im będą przez dwa lata [ZDJĘCIA]

Anna Pawelczyk
Pod koniec tygodnia odbyła się inauguracja projektu "Czerwony guzik życia - aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego". Podczas gali seniorzy z okolic Kraśnika otrzymali specjalne bransoletki z tzw. "guzikiem życia".

"Guzik życia" to specjalny przycisk w jaki jest wyposażona każda bransoletka rozdana seniorom. Po naciśnięciu guzika bransoletka łączy się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i w razie potrzeby sama wzywa pomoc do swojego właściciela.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych, poprawa warunków opieki domowej oraz wzrost aktywności społecznej 135 niesamodzielnych osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, wymagają wsparcia społecznego i dodatkowych usług opiekuńczych - wyjaśnia Daniel Niedziałek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Kraśniku. - Dzięki realizacji projektu jego uczestnicy zostali objęci całodobową usługą monitoringu systemem przywoławczym tzw. teleopieką. Zapewni ona szybką i skuteczną reakcję w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia - dodaje.

Bransoletki z "guzikiem życia" przypominają na pierwszy rzut oka zegarek. Są to jednak nadajniki, w których są zapisane informacje o posiadaczu bransoletki takie jak: dane osobowe, wiek, grupa krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki czy dane kontaktowe najbliższych osób. Posiadacz sam może nacisnąć guzik żeby wezwać pomoc a w momencie nagłego omdlenia czy upadku czujnik w bransoletce sam wykrywa zagrażające życiu sytuacje i automatycznie zawiadamia Centrum Zdalnej Opieki Medycznej.

W ramach programu "Czerwony guzik życia - aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego" seniorzy nie tylko otrzymali bransoletki z guzikami ale zostali również zaproszeni do cyklu warsztatów, które odbędą się w najbliższym czasie. Na zajęciach osoby starsze będą się uczyć lepszego funkcjonowania w społeczności lokalnej. Rekrutacje do programu przeprowadziły miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. Uczestnicy akcji nie będą ponosić kosztów materialnych.

Udział w projekcie weźmie 9 gmin oraz miast z Powiatu Kraśnickiego. W akcji nie będzie uczestniczyło za to Miasto Kraśnik, które nie wyraziło zainteresowania udziałem w projekcie.

Wartość projektu opiewa na 883970,43 złotych.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto