Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc w rozwoju biznesu, miejsce na siedzibę młodych firm, a także laboratoria międzyszkolne w CBiR w Kraśniku (ZDJECIA/WIDEO)

KP
Centrum Badań i Rozwoju przy ul. Szpitalnej 4 w Kraśniku to kilka pomieszczeń z przeznaczeniem na laboratoria oraz inkubator przedsiębiorczości i przestrzeń do co-workingu. Sprawdź co to oznacza i jakie możliwości daje mieszkańcom.

Oficjalne otwarcie CBiR w Kraśniku miało miejsce w czwartek po południu. Udział w nim wzięli m.in. Tomasz Małecki, prezes zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego (LPNT), który został operatorem CBiR, Michał Nowak z firmy Nexbio ( start-up nagrodzony przez Prezydenta RP) oraz starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Projekt zbudowany jest na trzech filarach: inkubator przedsiębiorczości, edukacja i wsparcie młodzieży oraz wsparcie produktów regionalnych.

- Inkubator przedsiębiorczości to miejsce umożliwiające rozwój biznesu poprzez zapewnienie użytkownikom przestrzeni do innowacyjnej i kreatywnej pracy, w tym do rozwijania pomysłów biznesowych - informuje Daniel Niedziałek ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Oznacza to, że początkujący przedsiębiorcy mogą z tego miejsca prowadzić swoją działalność, korzystać z laptopów, internetu, drukarek, a także uzyskać wsparcie w zakresie księgowości, porady prawne, opiekę merytoryczną ze strony LPNT, nawiązać kontakty oraz brać udział w organizowanych szkoleniach.

- W ramach CBiR zostanie utworzona także ogólnodostępna pracownia międzyszkolna dla uczniów ze szkół z Powiatu Kraśnickiego, która powstała ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pracownia została wyposażona w sprzęt z zakresu biologiczno-chemicznego. Wartość utworzenia pracowni międzyszkolnej wraz z wyposażeniem to 209 832 zł. - dodaje Daniel Niedziałek.

Uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę z zakresu biologii molekularnej oraz analizy badań DNA podczas wizyt studyjnych w laboratorium genetycznym Nexbio oraz na zajęciach w CBiR, prowadzonych przez wykładowców z Lublina. Pierwsze spotkania odbędą się już w październiku.

Firma Nexbio jest również zainteresowana prowadzeniem badań nad żywnością produkowaną na terenie powiatu.

- Historia tego przedsięwzięcia ma kilka lat – wyjaśnia starosta kraśnicki Andrzej Maj. - Początkowo planowaliśmy uruchomienie Centrum Certyfikacji Produktów Spożywczych, ale zmieniły się warunki pozyskania środków unijnych na ten projekt, a my postanowiliśmy w pierwszej kolejności pójść w kierunku inkubatora przedsiębiorczości. Jednak nie rezygnujemy z promocji naszej żywności i badań nad nią. Stąd współpraca z Nexbio. W tym roku tworzymy również projekt marketingowy związany z lokalną produkcją spożywczą wspólnie z Polską Izbą Produktu Lokalnego i Regionalnego. Wniosek do ministerstwa rolnictwa opracowuje prezes LGD ZK Wioletta Wilkos. Siedzibą tego projektu będzie właśnie w CBiR, który stanie się rodzajem huba dla naszych producentów.

Zobacz także:
Otwarcie Centrum Badań i Rozwoju w Kraśniku. Starosta kraśnicki Andrzej Maj omawia możliwości jakie daje inkubator przedsiębiorczości początkującym przedsiębiorcom z powiatu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto