MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Za darmo zaczipują kilkaset psów

Sandra Michalewska
Zaczipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora - mikroczipa.
Zaczipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora - mikroczipa. archiwum/Jacek Babicz/Kurier Lubelski
W tym roku po raz pierwszy w Kraśniku będzie można darmowo zaczipować psa. Urzędnicy przewidują, że akcją uda się objąć nawet kilkaset czworonogów.

W ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt kraśniccy urzędnicy przewidzieli darmowe czipowanie psów. Zaczipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora - mikroczipa. Dzięki temu w chwili znalezienia błąkającego się czworonoga, który na przykład zerwał się ze smyczy podczas spaceru, możliwe jest odczytanie specjalnym czytnikiem numeru i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskanie informacji o właścicielu oraz błyskawiczne powiadomienie go o odnalezieniu psa.

W Kraśniku akcja organizowana jest po raz pierwszy. - Organizujemy ją ze względu na potrzeby mieszkańców. Już od jakiegoś czasu mieliśmy sygnały, że w ramach płaconego podatku oczekują większej liczby pojemników na odchody na terenie miasta, a także elektronicznego znakowania psów - tłumaczy Beata Kuś, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w kraśnickim Urzędzie Miasta.

Z akcji mogą skorzystać ci, którzy zarejestrują czworonoga w urzędzie (taki jest obowiązek właściciela). To wiąże się z kolei z tzw. podatkiem od posiadania psa. Stawka wynosi 40 zł w skali roku.

Formalnie zaczipować psa będzie można po przyjęciu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt na 2016r. przez radnych miejskich. Sesję zaplanowano na 28 stycznia.

Urzędnicy przewidują, że uda się zaczipować kilkaset psów. Z miejskiego budżetu na ten cel pójdzie 9 tys. zł.- Ogólnie na terenie miasta jest ok. 650 zarejestrowanych psów. W tym roku chcielibyśmy, żeby akcja objęła ok. 400 czworonogów - dodaje Beata Kuś.

To nie jedyna akcja mająca zapobiegać problemowi bezdomności zwierząt w Kraśniku. Prowadzona jest też m.in. sterylizacja i kastracja wolno żyjących kotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto