Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Lokalny Program Rewitalizacji miasta gotowy. Zaprezentowano go mieszkańcom (ZDJĘCIA)

Sandra Michalewska
Zmiana organizacji wokół Rynku - tak, zamknięcie go dla ruchu pojazdów jednak nie - kraśniccy urzędnicy przygotowują się do rewitalizacji starej części miasta. W poniedziałek zaprezentowano założenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Kraśnika.

Zmiany mają dotyczyć m.in. przebudowy zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26. Chodzi o generalny remont budynku i termomodernizację oraz nowe zagospodarowanie obiektu.

- Chcemy poprawić wizerunek tego miejsca i sprawić, by obiekt służył mieszkańcom tej części Kraśnika – podkreślał Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika.

Plany zakładają, że w budynku, w którym dziś funkcjonuje przychodnia miałoby się znaleźć centrum kulturalne, gdzie popołudniami mieszkańcy mogliby się spotkać i miło spędzić czas, punkt obsługi mieszkańców jako filia Urzędu Miasta w Kraśniku, a także sala obrad Rady Miasta (obecnie sesje są organizowane w Urzędzie Stanu Cywilnego – red.).

- Naszym obowiązkiem jest to byśmy ten budynek uratowali – dodawał Dariusz Lisek.

Podczas spotkania dało się słyszeć głosy ze strony mieszkańców, że w tym miejscu przychodnia funkcjonuje od wielu lat i nie chcieliby tego zmieniać.

- Mamy to na uwadze – komentowała Marzena Pomykalska, zastępca burmistrza Kraśnika.

Projekt opiewa na kwotę 5 mln zł, ale konkretny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca mamy poznać w ciągu dwóch miesięcy.

Kolejnym rozwiązaniem na ożywienie starej części miasta jest odnowienie Rynku, które ma być „nowym sercem Kraśnika”. – To jeden z czołowych projektów – mówił Radosław Dolecki z Eco-Geo Consulting, która przygotowywała Lokalny Program Rewitalizacji.

Co ma się zmienić? Rewolucyjny pomysł zamknięcia Rynku dla ruchu pojazdów, o którym w mieście mówi się od dłuższego czasu, nie stanie się rzeczywistością. Układ komunikacyjny i organizacja ruchu w samym centrum Kraśnika ma pozostać bez zmian. Ograniczony może być za to ruch wokół Rynku. Urzędnicy biorą też pod uwagę wprowadzenie tam płatnej strefy parkowania.

Planowane jest także m.in.: usunięcie pomnika Kraśnickiej Cegły i przestawienie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W centrum ma być też więcej zieleni i miejsc do spotkań tj. restauracje i kafejki.

Wśród innych pomysłów dotyczących zmian w starej części miasta są też: „Przystanek Kraśnik” jako wizytówka miasta i nowe miejsce przesiadkowe, budowa i modernizacja szaletów miejskich, termomodernizacja budynków, budowa ul. Bóźnicznej i Niecałej.

Podczas spotkania zaznaczono, że przygotowana koncepcja to wstępne założenia, które mają określić priorytetowe działania w zakresie rewitalizacji miasta. Dokument może być aktualizowany, dlatego urzędnicy zachęcają do włączenia się w dyskusję nad przyszłością miasta i zgłaszania swoich uwag.

Program ma odgrywać ważną rolę w nowym okresie programowania Unii Europejskiej. Szacuje się, że realizacja wszystkich piętnastu zapisanych w dokumencie projektów pochłonie ok. 54 mln zł i będzie rozłożona na sześć lat.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto