18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Książki Historycznej w MBP w Kraśniku

SM
Kraśnicka biblioteka zaprasza do udziału w konkursach.
Kraśnicka biblioteka zaprasza do udziału w konkursach. sxc.hu
"Kraśnickie drogi do niepodległości", "Śladami naszych przodków", "Na tropach przeszłości Kraśnika" - to tytuły akcji promujących wiedzę o przeszłości regionu organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kraśniku w ramach obchodów Dni Książki Historycznej 2011r.

W ramach akcji biblioteka organizuje pogadanki dla młodzieży szkolnej, warsztaty oraz konkurs wiedzy o przeszłości regionu. By wziąć udział w ogłoszonym już konkursie pod hasłem "Na tropach przeszłości Kraśnika" trzeba odpowiedzieć - w zależności od wieku uczestnika - na pytanie: "Który z zachowanych zabytków Kraśnika jest najstarszy?" (pytanie dla osób do 16 roku życia) lub wskazać które z trzech fragmentów odnoszą się do Kraśnika (pytanie do uczestników powyżej 16 roku życia). Oto ich treść:
a) „Początki osady za Władysława Jagiełły, w tym czasie własność rodu Zaklików herbu Topór (…) Miasto założone II poł. w. XVI. W 1671 wzmiankowany obronny zameczek kamienno-drewniany, po którym zachowane na wzgórzu od pn.-wsch. Nieczytelne fragmenty fundamentów. Osada (…) niegdyś otoczona obronnymi wałami (…). Ośrodkiem prostokątny rynek z ulicami wychodzącymi z naroży. Zabudowa murowana, parterowa i piętrowa, częściowo zwarta, nowsza”.
b) „W XII w. istniał w … zamek drewniany i takiż kościółek klasztorny, oddzielony przekopem od zamku. (…) Przeszedł do Tęczyńskich, możnego wpływowego rodu i w ich rękach pozostał do 1563 r. Następnie właścicielami miasta byli Słuccy-Olelkowicze i Radziwiłłowie (…) Ok. 1465 r. otoczono … fosami, murami i bramami (…) Najazdy: tatarski w 1499 r., kozacki w 1648 r. i szwedzki w latach 1656-1657 oraz wielokrotne pożary – zrujnowały …” .
c) „Wreszcie przy ulicy Krakowskiej stał jeszcze murowany kościółek p.w. św. Ducha, wzniesiony wraz z szpitalem przez mieszczan w 1447 r. i przez nich gruntami uposażony. Kościół ten również przez Szwedów w 1657 r. złupiony i spalony, stał pustką (…) Za panowania Zygmunta Augusta (…) zostawał w dożywotniej dzierżawie księżny Katarzyny Olelkowiczówej-Słuckiej i wtedy miasto było w stanie kwitnącym (…) Pomyślny stan trwał i za Stefana Batorego, który (…) potwierdził miastu wszystkie dawniejsze przywileje i zabronił osiedlać się żydom, którzy jednakże pod protekcją starostów przełamywali te zakaz (…)”.

Karty z odpowiedziami można przesyłać na adres: [email protected] lub przynosić do biblioteki. Termin mija 12 listopada br. Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej MBP w Kraśniku.

***
„Dni Książki Historycznej ” to nowa ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, popularyzująca działalność bibliotek na rzecz budowania w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy historycznej w świecie współczesnym. „Dni Książki Historycznej” trwają cały listopad 2011 i stanowią jedną z inicjatyw I Salonu Bibliotek zorganizowanego podczas XX Targów Książki Historycznej w Warszawie w dniach 24-27 listopada 2011 r.

W czasie trwania „Dni Książki Historycznej” biblioteki organizują różnorodne w treści i formie akcje i imprezy, których celem jest m.in. popularyzacja regionalnej i lokalnej historii poprzez upowszechnianie działalności ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności, ocalanie od zapomnienia regionalnej i lokalnej historii, budowanie lokalnej tożsamości wokół ważnych wydarzeń i postaci oraz promocja publikacji tradycyjnych i elektronicznych o treści historycznej w szerokich kręgach społeczeństwa.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto